AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

FESTIWAL. Był Jazz. Urodziny Karolaka

DATA: 25 listopada 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Na tegorocznym festiwalu wystąpił m.in. Wojciech Karolak. Fot.. Jakub Seydak.

  W weekend w Kaliszu odbył się 46. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych.

  Festiwal jest jedną z najstarszych imprez jazzowych w Polsce. Cieszy się wysoką oceną polskich i zagranicznych artystów oraz krytyków, prezentując najistotniejsze projekty artystyczne jazzowego fortepianu. W tym roku przez trzy dni Kalisz gościł również muzyczne gwiazdy, a na scenie CKiS-u zaprezentowało się wielu znakomitych jazzowych artystów nie tylko z Polski ale też i z zagranicy.

  Podczas festiwalu odbyło się dziewięć koncertów głównych, koncerty towarzyszące i jam sessions. W piątek, w pierwszym dniu festiwalu gwiazdą był zespół Wojtek Karolak Trio/Quartet  Wojciech Karolak to jeden z największych polskich muzyków jazzowych, wybitny pianista, mistrz organów Hammonda, wcześniej także saksofonista. W maju obchodził 80. urodziny, a jego wizyta na 46. Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu zwieńczyła ten piękny jubileusz. Tego dnia na scenie publiczność zobaczyła także m.in. The Messenger Legacy Art Blakey Centennial Celebration (USA), mający swe korzenie w jednym z najbardziej wpływowych zespołów w historii jazzu, Art Blakey’s Jazz Messengers. W przeciągu 30 lat w zespole Blakey’a zagrało wielu muzyków, którzy w przyszłości zostali znaczącymi postaciami w świecie jazzu. 

  W sobotę na scenie zaprezentowali się: Barry Goog (Austria), Jason Moran & the Bandwagon (USA) oraz Marianna Wróblewska. Z kolei w niedzielę: Oleg Akkuratov Trio (Rosja) oraz Marcin Wasilewski Trio. Jak zwykle nie zabrakło nocnych jam sessions w Komoda Club oraz spotkań z artystami. Wszyscy chętni mogli obejrzeć także film ,,Legenda Mietka Kosza''. 

  (jav)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.