AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Podsumowali kwestę

DATA: 6 grudnia 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Upominki dla wolontariuszy wręczali prezydenci Kinastowski i Kulawinek. Fot. kalisz.pl

  12.200 złotych zebrano podczas tegorocznej kwesty na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy.

  Pieniądze do specjalnie oznaczonych puszek na Cmentarzu Komunalnym zbierało 1 listopada 65 wolontariuszy. Kwesty na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy odbywają się od 2001 roku. Dotychczas łącznie udało się w ich ramach zebrać ponad 155 tysięcy złotych. - To niełatwe dzieło, mozolnie przez 19 lat współtworzone jest przez wolontariuszy - grono sprawdzonych i wiernych przyjaciół tego przedsięwzięcia, a także tych, którzy stanęli z puszką może po raz pierwszy, ludzi rożnego wieku i profesji. Płynąca z głębi serca potrzeba obywatelskiego działania w celu zachowania dziedzictwa zamkniętego na zabytkowych kaliskich nekropoliach sprawia, że bezinteresownie poświęcają państwo swój czas na udział w kweście - podziękował podczas specjalnego spotkania z kwestującymi prezydent Krystian Kinastowski.

  Dotychczas dzięki zbiórce przeprowadzono prace konserwatorskie nagrobków na wszystkich trzech cmentarzach przy Rogatce. Wyremontowano nagrobki m.in. historyka Adama Chodyńskiego, powstańca styczniowego Henryka Mikołaja Milera, córek gubernatora Michaiła Daragana oraz kaliskich Macedończyków - rodzinKatasanowów, Myszkiewiczów i Grabowskich. Odnowiono także tablice pułkownika Rafała Zajączka i prezydenta miasta Leona Nieszkowskiego, a także kaplicę rodziny Żuczkowskich i ogrodzenie przy kaplicy Repphanów. 

  W ubiegłym roku zostały zebrane środki na wykonanie konserwacji nagrobka osoby zasłużonej dla sprawy odbudowy wolnej Polski - kaprala Bolesława Bogackiego, pochowanego na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej. Był on żołnierzem 3. Szwadronu 2. Pułku Ułanów, którego dowództwo pod koniec 1918 r. stacjonowało w Kaliszu. Poległ w wojnie w Sowietami w 1920 r. W grobie tym pochowano również w 1950 r. warszawskiego kompozytora Władysława Otto. Do zapłacenia pozostała jeszcze kwota 5.300 zł, która pochodzić będzie z tegorocznej zbiórki. Pozostała część zebranych w 2019 roku pieniędzy przeznaczona zostanie na konserwację nagrobka Haliny Sutarzewicz - nauczycielki języka polskiego, badaczki tradycji literackich miasta i Honorowej Obywatelki Kalisza - W przyszłym roku mamy zamiar odrestaurować nagrobki byłych prezydentów Kalisza i na ten cel przeznaczone zostaną zebrane środki. Ponadto kwesta zostanie rozszerzona. Wolontariuszy będziemy też mogli spotkać na zabytkowym cmentarzu miejskim na Rogatce - zapowiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, który podczas tegorocznej kwesty zebrał największą kwotę.

  XIX kwesta na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy zorganizowana została przez Kaliski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego przy wsparciu Urzędu Miasta. Jej podsumowanie było okazją do podziękowania wszystkim, którzy się w nią włączyli. 

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.