AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TRADYCJE. Jak dawniej bawiono się w Sylwestra?

DATA: 31 grudnia 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Dawniej toasty noworoczne wznoszono białym tokajem lub szampanem. Fot. internet.

  Zabawy z tańcami, wyszukane trunki na czele z szampanem i kuligi - tak dawniej świętowano Sylwestra.

  Sylwester jest jednym z najweselszych dni w roku. Podczas tego dnia świętuje się zakończenie starego i powitanie nowego roku. Historia świętowania sięga czasów starożytnych. Często porównywane jest ono do greckich Dionizji, podczas których odbywały się huczne procesje na cześć boga winnej latorośli Dionizosa. Według innej legendy grecka wróżka Sybilla przepowiedziała koniec świata, który miał nadejść w nocy z 999 na 1000 rok. Wybiła północ, a zapowiadany koniec świata się nie ziścił. Uradowani ludzie mieli po północy wybiec na ulicę i do rana świętować. Świętowaniu towarzyszły tańce, śpiewy oraz lejące się strumienie wina. W Rzymie papieżem był wówczas Sylwester II i ponoć to od jego imienia nazwano później odbywające się na przełomie grudnia i stycznia bale w wielu miastach w całej Europie. 

  W Polsce świętowanie Sylwestra na dobre zagościło w XIX wieku, a tradycja ta trafiła na polskie ziemie z Europy Zachodniej. Arystokracja świętowało Sylwestra toastem z białego tokaja, a by przegonić stary rok strzelano z bicza. Ziemianie w ostatni dzień roku polowali, składali sobie życzenia i ucztowali w gronie rodzinym. Dzieci robiły sąsiadom psikusy i uczestniczyły w urządzanych po obiedzie 1 stycznia, noworocznych kuligach. Kultywowano także zwyczaj by w Nowy Rok wystrzegać się czynności i prac, które uważano za nieprzyjemne.

  Zwyczaj powitania Nowego Roku szampanem pojawił się w Polsce w okresie powojennym. Dziś wiele dawnych, noworocznych tradycji zmieniło się, ale nadal ostatni dzień roku świętujemy muzyką, tańcami i zabawą do białego rana.

  (noel)

   

  Redakcja wkaliszu.pl życzy Wszystkim szampańskiej zabawy w Sylwestra i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!!!

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.