AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

DROGI. Obwodnica dla Kalisza

DATA: 13 lutego 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Działacze PiS-u na konferencji prasowej. Od lewej: Sławomir Lasiecki, Andrzej Plichta, Jan Dziedziczak, Katarzyna Sójka, Tomasz Ławniczak i Tadeusz Skarżyński. Fot. Grzegorz Jurek.
  Kalisz doczeka się w końcu obwodnicy. Ma ona powstać w ciągu najbliżych lat. 

  Miasto Kalisz znalazło się w opracownym przez Ministerstwo Infrastruktury ,,Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030''. Jego główne założenia to poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

  Ogółem w ramach rządowego programu powstanie w ciągu dziesięciu najbliższych lat 100 obwodnic w całym kraju na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 km. Kalisz znalazł się na liście 10 miast w Wielkopolsce, w jakich ta inwestycja ma zostać zrealizowana. Oprócz niego obwodnice wybudowane zostaną także w okolicach Gostynia, Koźmina Wielkopolskiego, Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa a także w...małej miejscowości Żodyń koło Wolsztyna. W województwie dolnośląskim obwodnica ma powstać m.in. w Międzyborzu, co skróci czas podróży do Wrocławia, a w łódzkim w Błaszkach. Ta z kolei sprawi, że szybciej pojedziemy do Łodzi. Obwodnica dla Kalisza powstanie w ciągu drogi krajowej nr 25.

  Inwestycja ma ułatwić komunikację w osi północ-południe, idącą ze Śląska w kierunku Wielkopolski a dalej na Kujawy i Pomorze. Łączyć ma korytarz przyszłej drogi ekspresowej S11 z autostradą A2, a dalej z drogą ekspresową S5. W ramach ,,Programu 100 obwodnic'' obwodnica Kalisza ma zostać zrealizowana w pierwszej kolejności. - Mamy to na co czekaliśmy od lat - cieszy się poseł PiS-u Jan Dziedziczak. - Dla Południowej Wielkopolski jest to ogromny sukces, ponieważ od wielu lat mieszkańcy Kalisza i powiatu kaliskiego oraz wszyscy użytkownicy trasy DK25 przejeżdżając przez Kalisz napotykali na duże trudności związane z korkami - dodaje inna posłanka rządzącego ugrupowania Katarzyna Sójka. - W tej chwili mamy pewność, że obwodnica Kalisza powstanie. Powstanie obwodnicy będzie związane z poprawą bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzeniem ruchu z Kalisza i poprawą jakości powietrza w mieście.

  Obecnie trwają prace nad rozbudową całego przebiegu drogi krajowej nr 25 pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Koninem. Na razie nie wiadomo jaki będzie przebieg kaliskiej obowodnicy. Rozważane są trzy warianty, w tym ten najbardziej prawdopodobny, że będzie ona przebiegać poza Kaliszem. Według Ministerstwa Infrastuktury ogłoszenie przetargu na tę inwesycję ma nastąpić w drugim kwartale 2020 roku.

  Koszt realizacji całego programu ,,100 obwodnic'' ma wynosić około 28 miliardów złotych, natomiast w Południowej Wielkopolsce ponad miliard złotych.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.