AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOMUNIKACJA. Będzie szybka kolej w Kaliszu?

DATA: 14 lutego 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Do CPK dotrzemy z Kalisza szybką koleją. Fot. oficjalna strona CKP.

  Przez Kalisz ma przebiegać stacja Kolei Dużych Prędkości. To oznacza, że szybciej pojedziemy do Warszawy, Łodzi, Poznania oraz mającego powstać za kilka lat Centralnego Portu Komunikacyjnego.

  Centralny Port Komunikacyjny, który ma powstać w 2027 roku między Warszawą i Łodzią, to nie tylko nowe lotnisko, ale również nowe linie kolejowe, które prowadzić będą do nowoczesnego lotniska. Część kolejowa Programu CPK zakłada budowę 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. W ramach tak zwanego etapu zero, który powinien być gotowy jeszcze przed oddaniem do użytku lotniska wybudowanych zostanie 140 km nowych linii, głównie na trasie Warszawa - CPK - Łódź. Pozostałe linie kolejowe mają powstać do 2040 r.

  W województwie wielkopolskim planowana jest, w ramach Programu CPK, budowa 196 km nowych linii. Według założeń inwestora, prawie 2/3 mieszkańców województwa będzie w stanie w czasie poniżej godziny dotrzeć do stacji pociągów dużych prędkości, co znacząco poprawi dostępność komunikacyjną Wielkopolski. 

  Przez Wielkopolskę w ramach Programu CPK przebiegać będzie m.in. linia nr 85: Warszawa - CPK - Łódź - Sieradz - Kalisz - Poznań. Będzie to fragment tzw. szprychy nr 9, mającej powstać w ramach Programu CPK. To zadanie w ramach budowy Kolei Dużych Prędkości, która od swojego kształtu jest nazywana „igrekiem”. Pociągi po niej będą jeździć z prędkością około 250 km/h. 

  Dzięki temu znacząco skórci się podróż mieszkańców Wielkopolski, w tym i Kalisza do innych miast. Z Poznania do Łodzi pojedziemy - 1 godz. 5 min. (dziś najkrótsza podróż na tej trasie zajmuje 3 godz. 20 min.), do Centralnego Portu Komunikacyjnego - 1 godz. 40 min., a do Warszawy 1 godz. 55 min.

  Z Kalisza pasażerowie będą mogli dojechać do Łodzi w 35 min., do CPK w 1 godz. 10 min., a do Warszawy w 1 godz. 25 min. Szprychą nr 9 przez Kalisz dojedziemy również do Leszna i dalej aż do Zielonej Góry. 

   

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.