AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Walkiria ze sprzętem. Dbają o zabytkowe bunkry

DATA: 17 lutego 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Fundacja Walkiria otrzymała sprzęt do utrzymania porządku przy schronach z linii ,,Przedmoście Kalisz”.

  Sprzęt odebrał z Urzędu Miasta Michał Kuciński, przedstawiciel fundacji „Walkiria” - organizacji działającej na terenie południowej Wielkopolski, która dba o polskie fortyfikacje z 1939 roku, cmentarze wojenne i miejsca pamięci narodowej. W ramach zadania kupiono kosę spalinową, sprzęty umożliwiające pracę w terenie, m.in.: ostrza tnące, grabie, szpadle, sekator oraz okulary ochronne, worki na śmieci i wiadra.

  Fundacja „Walkiria” została założona przez Tomasza Dalinkiewicza. Jej celem jest ratowanie od zniszczenia schronów bojowych i miejsc pamięci narodowej. Dalinkiewicz od lat opiekuje się Linią Przedmoście Kalisz, znaną jako „Kaliska linia Maginota” i upowszechnia wiedzę na jej temat. Dzięki działalności fundacji „Walkiria” udało się odnowić polskie schrony bojowe z 1939 roku, znajdujące się na terenie Kalisza, Kościelnej Wsi, Brudzewka oraz pod Kołem i Ślesinem. Stały się one obiektami odwiedzanymi przez kaliszan i turystów.

  Zakup sprzętu do utrzymania porządku przy schronach to nie jedyne zadanie zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. W 2018 r. zrekonstruowany został historyczny kamuflaż z 1939 roku na zewnętrznej elewacji schronu znajdującego się przy ul. Pogodnej 6. Działka wydzierżawiona od Miasta Kalisza, na której znajduje się schron, została ogrodzona. Dzięki temu powstało niezależne wejście, co umożliwiło łatwiejszy dostęp do zabytku. 

  Na terenie położono także chodnik, zamontowane zostały: ławka, kosz na śmieci oraz tablica informacyjna. Uroczyste otwarcie izby muzealnej odbyło się w kwietniu tego roku w schronie nr 9 przy ul. Pogodnej 6.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.