AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KORONAWIRUS. Apel kaliskiego biskupa

DATA: 26 marca 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Biskup Kaliski Edward Janiak wystosował apel do wiernych i duszpasterzy diecezji kaliskiej. Fot. internet.

  Biskup Kaliski Edward Janiak wystosował apel w związku z koronawirusem do wiernych diecezji kaliskiej.

  - Mając na uwadze wprowadzenie od 25 marca nowych ograniczeń co do liczby uczestników zgromadzeń liturgicznych przypominam, że duszpasterze są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania postanowień władz państwowych.

  1. We Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. 

  2. W przypadku koncelebry dopuszczalna jest tylko taka liczba księży, która wynika z wcześniej przyjętych do odprawienia w danym dniu intencji mszalnych. 

  3. Liczbę posługujących należy ograniczyć do minimum. 

  4. W liturgii pogrzebowej nie wlicza się osób z obsługi zakładu pogrzebowego. 

  5. Jeżeli okoliczności za tym przemawiają, to za zgodą rodziny można rozważyć ograniczenie pogrzebu do stacji przy grobie, a Mszę św. w intencji zmarłego odprawić w późniejszym terminie np. po ustaniu epidemii.

  6. Kościoły nadal powinny być otwarte w ciągu dnia, a duszpasterze niech stwarzają możliwość indywidualnego przystępowania wiernych do sakramentu pokuty. Wskazane jest podanie informacji o godzinach i zasadach odbywania spowiedzi. 

  W związku z powyższym przypominam Księżom o bezwzględnym zachowywaniu rezydencji w parafii i pozostawaniu do dyspozycji wiernych proszących o posługę sakramentalną. Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o odpowiedzialne i pełne zrozumienia przyjęcia aktualnych zarządzeń w związku z epidemią COVID-19 - napisał w specjalnym oświadczeniu Biskup Kaliski, Edward Janiak.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.