AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Po tragedii w skateparku. Zwiększyć bezpieczeństwo obiektu

DATA: 21 maja 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Rodzina, koledzy i radna Oliwiecka chcą zwiększenia bezpieczeństwa korzystania ze skateparku.

  Rodzina zmarłego tragicznie Dominika, jego koledzy i radna Barbara Oliwiecka chcą, po tragedii w skateparku, zwiększenia poprawy bezpieczeństwa w obiekcie.

  Do tragedii w skateparku doszło w poniedziałek wieczorem. Zginął wówczas 16-letni Dominik, uczeń jednej z kaliskich szkół. Chłopak podczas zjeżdzania z rampy na rowerze przewrócił się i uderzył głową o betnonowe podłoże. Według świadków 16-latek wykonywał akrobacje na rowerze, a podczas nich musiał zmienić kierunek lotu, by uniknąć zderzenia z jadącą na hulajnodze dziewczynką i uderzył głową o betonowe podłoże. Podczas feralnego zdarzenia nie miał na sobie kasku, choć wcześniej miał w nim jeździć. Po wypadku chłopiec z ciężkim obrażeniami głowy trafił do kaliskiego szpitala, ale lekarzom nie udało się go uratować. 

  Tragedia wstrząsnęła rodziną Dominika, jego kolegami i mieszkańcami Kalisza. Koledzy Dominika chcą upamiętnić go namalowanym graffiti w skateparku. W sprawę zaangażowała się też radna Barbara Oliwiecka, która wystosowała interpelację do prezydenta Krystiana Kinastowskiego w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa w skateparku przy Ogródku Jordanowskim.

  - Rodzice prosili mnie, abym wnioskowała jako radna o ogrodzenie tego terenu - powiedziała radna Barbara Oliwiecka. - Liczą na to, że ogrodzenie i wywieszenie regulaminu powstrzyma rodziców i uświadomi ich, bo na ten moment rodzice mogą tego nie wiedzieć, że na teren skateparku nie wolno wprowadzać dzieci. Niestety, takich oznaczeń nie ma, nie ma też regulaminu.

  Radna Oliwiecka chce też, by wprowadzić obowiązkowy nakaz jazdy w kaskach podczas korzystania ze skateparku. Rozważany jest także pomysł wprowadzenia na terenie obiektu monitoringu. Sprawą zajęła się kaliska prokuratura, która prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Dominika. Specjalne oświadczenie wydała rodzina zmarłego 16-latka. 

   

  Oświadczenie rodziny zmarłego Dominika
  Rodzina prosi, by przekazać, że wychodzą nowe ustalenia. Dzieciaki, które tam wówczas były mówią, że Dominik musiał zmienić kierunek lotu na rowerze bo podjechała mu na hulajnodze mała dziewczynka na którą by wjechał i pewnie zabił. Ratując ją, stracił własne życie - to takie małe bohaterstwo....
  Proszę o tym mówić głośno, bo ludzie widzą tylko, że nie miał kasku...
  Czy mogłabyście pomoc w tym aby jego śmierć zmieniła coś, aby chociaż do tego się Dominik po śmierci przyczynił?
  To był bardzo uczynny, miły i koleżeński chłopak z dwiema ogromnymi pasjami w życiu, które realizował - rower i komputer. Był w tym naprawdę bardzo dobry.
  Może na skateparku trzeba by wyznaczyć strefy gdzie można trenować akrobacje na rowerze, desce czy hulajnodze i oddzielić ją od strefy gdzie przyszły pojezdzić małe dzieci na rolkach czy hulajnodze - bo to jest najprawdopodobniejsza przyczyna śmierci. Oczywiście rodzina jest swiadoma, że gdyby miał wówczas kask to nawet gdy ktoś mu zajeżdza drogę a on w konsekwencji upada może nie spowodowało by takiego rozległego urazu głowy.
  Nie mniej jednak gdyby mu ta dziewczynka nie podjechała prawdopodobnie nie doszło by do tragedii a on by dzisiaj żył.
  Wiemy również, że koledzy Dominika albo już wystosowali taką prośbę albo wystosują prośbę do Prezydenta, ale chcielibyśmy również i tu prosić o pomoc o nagłośnienie tego.
  Chodzi o wykonanie graffiti na tym podjeździe w skateparku, miejscu, które jest popisane. Graffiti upamiętniające Dominika i które może będzie też przestrogą...
  To jest ich inicjatywa...
  Tyle się mówi o obecnej młodzieży, że nie umią funkcjonować w grupie, że żyją tylko w wirtualnym świecie, że nie wiedzą co to znaczy zbiorowość, społeczność. Ich Dominik integrował, bo był zawsze takim pozytywnym liderem żeby coś wiecej zrobić, żeby nie siedzieć tylko przed komputerem, chociaż lubił również tą działkę. Chodzi o to, że był takim pozytywnym wzorcem dla rówieśników. Pokazywał im, że można funkcjonować inaczej ale zawsze zarazał ich pozytywną energią.
  Niech ta energia Dominika zostanie po jego śmierci i nadal integruje młodzież. 
  Proszę pomóżcie - niech ta śmierć służy czemuś dobremu.

   

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.