AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Nowa ekspozycja w kaliskim ratuszu

DATA: 29 czerwca 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W wyremontowanych pomieszczeniach ratusza owstała ekspozycją poświęcona historyczno-kulturowemu dziedzictwu Kalisza i regionu.

  Remont obiektu został przeprowadzony w ramach projektu „Adaptacja pomieszczeń zabytkowego budynku ratusza miejskiego na ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu” to projekt, którego koszt całkowity to 6.183.916,90 zł, z czego kwota dotacji z WRPO w ramach ZIT wyniosła 2 444 071,16 zł.

  Scenariusz ekspozycji prowadzi zwiedzających przez wieki historii Kalisza i regionu, aż do czasów nam współczesnych, przez wyjątkowe wydarzenia, tajemnice miasta i jego zagadki oraz umożliwia spotkanie z postaciami związanymi z jego dziejami i współczesnością.

  Wystawa stanowi wzajemnie uzupełniające się połączenie tradycyjnych, statycznych elementów wystawienniczych, takich jak plansze z tekstem i fotografiami czy gabloty z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym, który wykorzystuje technikami multimedialne do prezentacji animacji, filmu, prezentacji multimedialnych.

  Zwiedzający rozpocznają wyprawę w przeszłość od sal w piwnicy, gdzie sięgają do źródeł historii kaliskiego centrum osadniczego. Następnie, na trzecim piętrze w korytarzu przed wejściem na wieżę, znajdują się w miejscu poświęconemu dziedzictwu historyczno-kulturowemu regionu - miast i gmin tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską.
  Tutaj osoby niepełnosprawne, które nie mogą wejść po schodach na wieżę, mają możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu, oglądając i słuchając udostępnionych na monitorach treści multimedialnych. Natomiast za pośrednictwem zamontowanych na tarasie widokowym kamer, na monitorach podziwiać można panoramę naszego miasta.

  Na poszczególnych kondygnacjach wieży, uczestnicy poznają wybrane i ważne dla miasta historyczne bloki tematyczne, dzięki czemu śledzą rozwój Kalisza, jego klęski i odrodzenie oraz obecne życie miasta. Dalej znajda się na poziomie zegarowym z ratuszowym czasomierzem i tarasie widokowym, z góry mozna podziwiać panoramę współczesnego Kalisza.

  Z założenia, ratuszowa ekspozycja nie jest wystawą muzealną, nie ma tu muzealnych artefaktów. Skupia się na wywołaniu u oglądających wielu wrażeń i pozytywnych emocji, a jej celem jest pokazanie wyjątkowości Kalisza oraz przekonanie zwiedzających, że tak ten historyczny, jak i współczesny Kalisz, wart jest poznania.
  Ma zachęcić do odkrywania tajemnic miasta i regionu, dać impuls i zainspirować do poszerzenia wiedzy o życiu miasta, do spaceru i obejrzenia jego zabytków oraz odwiedzenia miejsc i instytucji, o których jest mowa w historycznej narracji ekspozycji czy też tych, które widziało się z platformy widokowej wieży.

  Ekspozycję można zwiedzać w grupach maksymalnie jedenastoosobowych. Zapraszamy w sezonie letnim, od kwietnia do października we wtorki, środy, czwartki, soboty i niedziele od godz. 10.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00); w piątki w godz. 14.00 – 22.00. W poniedziałki obiekt będzie zamknięty.

  Bilety można nabyć w cenie: 8 zł – normalny, 5 zł - ulgowy (młodzież szkolna, studenci, grupy zorganizowane). Dla dzieci do lat trzech wejście jest darmowe.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.