AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KONCERT. Klezmerzy z Rozmarku. Koncert on-line

DATA: 17 lipca 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  CKiS zaprasza on-line na koncert zespołu Accorinet Klezmer Band. Fot. CKiS.

  Na koncert on-line zespołu Accorinet Klezmer Band „Klezmerzy z Rozmarku” zaprasza kaliskie Centrum Kultury i Sztuki. 

  Zespół Accorinet Klezmer Band w większości tworzą muzycy Filharmonii Kaliskiej. Inspiracja do pogłębiania nurtu muzyki klezmerskiej pojawiła się w zespole, gdy muzycy zostali poproszeni o muzyczną oprawę uroczystości „Statut Kaliski Dziedzictwo DwóchNarodów” w 2013 r. Muzycy swoim występem zachwycili wówczas obecnego na uroczystości, byłego Ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa. Do tego czasu grupa działała bez kontrabasisty. Od 2014 r zespół koncertuje już w obecnym składzie. Oprócz tradycyjnych melodii żydowskich artyści posiadają w swoim dorobku własne kompozycje, nawiązujące do muzyki chasydzkiej, a także muzyki klezmerskiej opartej na gatunkach muzycznych pochodzących z różnych kultur. Jednym z takich utworów jest kompozycja klarnecisty zespołu - Marka Maciejewskiego „Rozmarek”, oparta na melodii z rękopisu ostatniego Kantora Kaliskiego z przełomu XIX i XX w., który udostępniła zespołowi Gmina Żydowska z Kalisza.

  Wszystkie utwory wykonywane przez Accorinet Klezmer Band to własne aranżacje zespołu, w których nie brakuje świeżej emocji, wirtuozowskich popisów i swobodnej improwizacji. Muzycy ostatnio sięgają również po swing i tango w ujęciu klezmerskim. 

  Podczas koncertów w Niemczech zespołowi zaproponowano nagranie płyty audiofilskiej w ruinach zabytkowego zamku w okolicach Lipska. Płyta „Tango & World Music” ukazała się na rynku niemieckim w wersji analogowej oraz CD. Zespół z powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Artyści dwukrotnie otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

  Słynnych przebojów muzyki klezmerskiej z całego świata będzie można posłuchać on-line w sobotę, 18 lipca o godz. 21.00 na stronie facebookowej CKiS-u albo na You Tube. Koncert zarejestrowany został w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

   

  ACCORINET KLEZMER BAND
  Arkadiusz Hylewski – skrzypce
  Marek Maciejewski – klarnet
  Hieronim Bartczak – akordeon
  Tobiasz Michna – kontrabas

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.