AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PSYCHOLOGIA. Sztuka wspierania. Czyli co mówić innym w trudnych sytuacjach?

  Piotr Grzelak - psycholog. Fot. Kuba Ciesielski.
  - Panie Piotrze, chciałabym się nauczyć wspierać innych, ale nie wiem jak. Często to co mówię, rodzi większą frustrację niż pomaga. Chcę uniknąć banalnych zwrotów typu „wszystko będzie dobrze” czy „głowa do góry”. Zastanawiam się czy są jakieś sposoby aby skutecznie i życzliwie wspierać innych… Proszę o pomoc - pisze p. Aleksandra.
  O niełatwej sztuce wspierania. Czyli co mówić innym w trudnych sytuacjach? - pisze psycholog Piotr Grzelak.

  Pani Aleksandro, na samym początku dziękuję za to pytanie. Myślę, że skuteczne wspieranie innych jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach, szczególnie kiedy jesteśmy narażeni na nadmierny stres a nasze problemy czasami sięgają zenitu. Wielu z nas zastanawia się, co powiedzieć osobie, która przeżywa trudne chwile w swoim życiu. Każdy z nas ich czasami doświadcza np.: utraty kogoś bliskiego, rozstania, problemów finansowych, samotności - to tylko kilka sytuacji, które mogą doprowadzić do silnego rozchwiania emocjonalnego. 

  Doradzanie…
  Kiedy ktoś przeżywa trudne chwile, intuicyjnie chcemy go wesprzeć, czasami wydaje nam się dobrze sypać radami jak z rękawa - jednak czy to, aby najlepszy sposób? Niekoniecznie. Jako ludzie jesteśmy trochę zaprogramowani na doradzanie. Nic w tym dziwnego, ponieważ intuicyjnie chcemy znaleźć rozwiązanie, kiedy ktoś z naszych bliskich jest w trudnej sytuacji. Dając rady czujemy się lepiej i staramy się przejąć kontrolę nad sytuacją. Często trudno nam też wytrzymać uczucie bezsilności, które towarzyszy osobie z problemem i przy okazji nam. Intencje mamy dobre natomiast możemy wywołać u niej poczucie lekceważenia problemu, a u nas samych poczucie winy i frustracji.

  Jak wspierać innych w mądry sposób?
  Nie trzeba być specjalistą, aby udzielić podstawowego wsparcia potrzebującemu. Wystarczy do tego świadome i otwarte serce, gotowe wysłuchać i zrozumieć trudności drugiego człowieka. Przygotowałem dla Ciebie i innych 6 wskazówek, o tym jak wspierać osobę w trudnych chwilach:

  Wysłuchaj - pokaż, że potrafisz wysłuchać i nie przerywaj. Dzięki temu będzie ona mogła się przed Tobą w pełni otworzyć. Kiedy czujemy, że ktoś nas słucha automatycznie zaczynamy bardziej akceptować nasze emocje, stają się nam bliższe.

  Pokaż, że jesteś - czasami wystarczy po prostu być. Pokaż, że jest ważna i może na Ciebie liczyć.

  Staraj się zrozumieć - nie chodzi tutaj o to by cały czas powtarzać słynne „rozumiem”, tylko empatycznie pokazać, że wiesz jaką trudność przeżywa.

  Pełna akceptacja - pokaż, że w pełni akceptujesz, to czego ta osoba doświadcza. Możesz powiedzieć, że „emocje, które teraz przeżywa są całkowicie normalne w jej sytuacji”. Dzięki temu pozwolisz bez obaw swobodnie wyrażać emocje.

  Zapytaj, jak możesz pomóc - często, osoba doświadczająca trudnej sytuacji, wie co na tę chwilę może jej pomóc. Zanim zaczniesz na siłę rozwiązywać jej problem, zapytaj.

  Szanuj swoje emocje - ludzkie problemy bywają bardzo ciężkie i nie każdy jest w stanie sobie z nimi poradzić. Jeśli czujesz, że problem jest zbyt duży i złożony, rozważ pokierowanie osoby do specjalisty.

   

  Czego powinniśmy unikać:

  Umniejszanie - jedną z najgorszych rzeczy jakie możesz zrobić, to powiedzieć „nic się nie stało”, „spokojnie”, „ale masz problemy” itp. W taki sposób komunikujesz osobie, że problem jest wyolbrzymiony a jej emocje się nie liczą. 

  Zmiana tematu - bądź ostrożny przy zmianie tematu. Jeśli wcześniej wysłuchałeś i wsparłeś, to zmiana na przyjemniejszy temat jest w porządku, gdy czujesz że ta osoba jest gotowa. Kiedy od razu zmieniasz temat na inny lekceważysz jej problem.

  Używki - proponowanie wspólnej imprezy i alkoholu nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że to chwilowa przyjemność, która nie zlikwiduje problemu tylko go na chwilę przyćmi a często nawet pogłębi.

  Myśl pozytywnie - bardzo trudno myśleć pozytywnie kiedy przeżywa się kryzys. Dając taki komunikat, pokazujesz osobie, że nie rozumiesz jej trudnej sytuacji i dodatkowo wymagasz od niej określonych emocji. 

  Uważaj na rady - staraj się unikać dawania rad jeśli nie zostałeś o to poproszony.

  Sztuka wsparcia wymaga od nas empatii i odpowiedniego podejścia. Trzeba pamiętać o budowaniu tzw. sieci wsparcia. Powinny znaleźć się tam osoby, którym możesz zaufać i swobodnie opowiedzieć o swoich trudnościach. Problemy same w sobie bywają różne, dlatego jeśli czujemy, że coś nas przerasta nie obawiajmy się skorzystać z konsultacji u psychologa. Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne.

   

  Piotr Grzelak - Psycholog i specjalista - WeTalk 

  tel. 600 512 214

  e-mail: psychologgrzelak@gmail.com

  Wetalk.pl
  https://www.znanylekarz.pl/piotr-grzelak-2/psycholog/wroclaw​
  Facebook: https://www.facebook.com/psychoedukator/

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.