AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PSYCHOLOGIA. Psychologiczne zalety zimnego prysznica

DATA: 1 października 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Piotr Grzelak, psycholog.

  - Panie Piotrze, mam na imię Ula. Od jakiegoś czasu słyszę o ludziach którzy morsują i biorą zimne prysznice. Podobno zimna woda dobrze działa na nasze samopoczucie, ale chciałabym poznać perspektywę psychologiczną?

  - Pani Urszulo. Sam kiedyś brałem bardzo dużo zimnych pryszniców i powiem jedno: działają zbawiennie na nasz organizm i samopoczucie. Przeglądając badania naukowe wyróżniłem kilka zalet wpływu zimnej wody na nasze ciało, o to najważniejsze z nichpisze psycholog Piotr Grzelak.

  1. Mniej chorujemy
  Potwierdzają to badania opublikowane przez PLOS One - zimna woda pomaga nam walczyć z chorobami. U uczestniczących badanych zaobserwowano 29% absencji chorobowych. Dzieje się tak m.in. za sprawą podwyższenia temperatury ciała, która podczas zimnego prysznica niszczy bakterie i wirusy. Opowiedział o tym rosyjski profesor Jurji Żdanów, który skupia się na właściwościach zimnej wody i profilaktyce w walce z nowotworami.

   
  2. Antydepresant
  Oblewanie się zimną wodą to szok dla ciała i mózgu. Rozsiane po skórze receptory wysyłają ogromną liczbę impulsów elektrycznych, tkanki się napinają i wydzielają się hormony szczęścia, tzw. endorfiny. To one odpowiadają za nasze dobre samopoczucie. Takie łagodne elektrowstrząsy wywołują efekt przeciwdepresyjny. Trudno się z tym nie zgodzić - po każdym zimnym prysznicu byłem dużo weselszy.

   

  3. Fit bez diety?
  Kiedy zjemy więcej kalorii, niż potrzebujemy, w naszym organizmie odkłada się tkanka tłuszczowa (tzw. biała). Zimny prysznic to znakomita metoda na walkę z tym intruzem. Wysoka temperatura sprzyja spalaniu kilogramów, ale to niska jest zdrowszą alternatywą. Zimno aktywuje procesy związane z produkcją ciepła w organizmie. Efektem jest przyspieszony metabolizm, a to znaczy, że szybciej spalamy kalorie.

   
  4. Skóra i włosy ze stali
  Zauważyliście, że po gorącej kąpieli macie suchą skórę? To za sprawą ciepłej wody, która wzmaga odwodnienie organizmu. Zimna woda zawęża naczynia krwionośne - dzięki temu zamykają się pory, skóra jest lepiej ukrwiona, staje się bardziej elastyczna i sprężysta. Ma to zbawienny wpływ na skórę i włosy.

   
  5. Zamrożony stres
  Wróćmy do badań opublikowanych przez PLOS one. Wyniki pokazują, że po miesiącu regularnych zimnych pryszniców nasz organizm przyzwyczai się do bodźców wywołujących w nim stres - w tym przypadku zimnej wody. Dzięki temu wyposażymy się we wzrost zdolności adaptacyjnych w sytuacjach stresowych. Czyli, mówiąc krótko, nauczymy się radzić sobie z napięciem. Dzieje się tak dlatego, że zimno zwiększa poziom jednego z najważniejszych przeciwutleniaczy - glutationu. Ten z kolei umożliwia odpowiednie funkcjonowanie wszystkich innych antyoksydantów.

   
  6. Lepszy orgazm
  Teraz coś dla mężczyzn. Jak pewnie wiecie, męskie jądra funkcjonują w temperaturach niższych niż temperatura ciała. Nie bez powodu mężczyźni mają mosznę na zewnątrz. Nauka mówi, że prawidłowa produkcja plemników zachodzi w temperaturze od 35 do 35,5 stopni. Wysoka temperatura moszny wpływa negatywnie na płodność mężczyzny, szczególnie na jakość i liczbę produkowanych plemników. Zastanówcie się więc, czy warto przesadzać z gorącą kąpielą lub sauną? Zimna woda w naturalny sposób zwiększa ilość testosteronu, a to korzystnie wpływa na produkcję nasienia.

   

  Piotr Grzelak - Psycholog i specjalista - WeTalk 

  tel. 600 512 214

  e-mail: psychologgrzelak@gmail.com

  Wetalk.pl
  https://www.znanylekarz.pl/piotr-grzelak-2/psycholog/wroclaw​
  Facebook: https://www.facebook.com/psychoedukator/

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.