AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

DIETA. Lecznicza herbata

DATA: 9 października 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Herbata może mieć właściwości lecznicze. Fot. Internet.

  - Herbatę w celach leczniczych mocno się zaparza poprzez gotowanie liści na wolnym ogniu przez 30 minut, ale można też dłużej - pisze dietetyk i trener personalny Robert Chwiałkowski.

  Na Wschodzie jak i na Zachodzie herbata tradycyjnie jest stosowana do leczenia biegunki. Stosowana przy słabym trawieniu wywołanym ostrym lub długotrwałym nieżytem żołądka bądź zapaleniem jelit. Przy takich dolegliwościach należy pić jedną łyżeczkę mocnej herbaty kilka razy dziennie. Według klasycznego dzieła chińskiego ziołolecznictwa Pen-Tsao ogólnie dostępna czarna lub zielona herbata ma wiele zastosowań, a wiele z nich jest bardzo korzystnych dla naszego zdrowia. Herbata oczyszcza głos, usuwa wzdęcia żołądka, gasi pragnienie, jest ochładzająca, ściągająca, moczopędna, rozjaśnia oczy oraz wspomaga trawienie. 

  Wspomaga trawienie, gdyż posiada wyjątkową zdolność rozpuszczania polegającą na rozdrabnianiu olejów i tłuszczów zawartych w ciężkostrawnym pożywieniu. Aby wydobyć właściwości zdrowotne herbaty nie należy jej zbyt długo namaczać, lecz tylko zaparzać przez krótki czas. Jednym z najlepszych sposobów zaparzania herbaty jest przelewanie wrzątku przez herbatę (bardzo dobrze jest użyć sitko do herbaty). Jeżeli herbata jest za mocna należy dolać gorącej wody do filiżanki. Drugie parzenie listków herbaty jest bardzo cenione ze względu na subtelność smaku dlatego, że kwasy garbnikowe nie dominują w smaku.

  Jeżeli pragniesz łagodnej herbaty z niską zawartością kofeiny i wysoką ilością minerałów, polecam herbatę bancha lub kukicha. Niska zawartość kofeiny w powyższych herbatach zapewnia łagodną stymulację i pomaga w trawieniu posiłków takich jak zboża, warzywa i rośliny strączkowe.

  Robert CHWIAŁKOWSKI

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.