AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KORONAWIRUS. Posłanka Pawliczak: NIE dla zamykania basenów i aquaparków

DATA: 16 października 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Posłanka Karolina Pawliczak (fot. karolinapawliczak.pl)

  Posłanka Karolina Pawliczak (Lewica) w interpelacji do premiera Mateusza Morawickego apeluje o zmianę decyzji ws. zamykania basenów i aquaparkow.

  Posłanka Karolina Pawliczak protestuje przeciwko planowanemu zamykaniu basenów i aquaparków w Polsce. Od soboty, 17 października rząd chce zamknąć wszystkie obiekty z uwagi na walkę z koronawirusem. 
   
  Zdaniem posłanki Lewicy, taki ruch jest zupełnie niepotrzebny i bezzasadny. Dodatkowo spowoduje kolejne straty w branży, która mocno usierpiała już z powodu pandemii.  
   
  - Po raz kolejny tak jak kilka miesięcy temu (a wówczas pomogło) składam pilną interwencje w sprawie decyzji o całkowitym zawieszeniu działalności basenów, aquaparków oraz siłowni - mówi posłanka Karolina Pawliczak.Ta branża poniosła w tym roku ogromne, trudne do odrobienia straty, również społeczne, bo dzieci, młodzież, ludzie starsi, społeczeństwo zostało pozbawione jednej z bardzo popularnych form dbania o aktywność fizyczną. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i wszelkich norm, w sytuacji gdzie i tak zachowuje się w tych miejscach szczególne środki ostrożności i higieny, całkowite zamknięcie aż do odwołania (czyli bez konkretnego terminu) dla tej branży będzie zabójcze. 
   
   
  Treść interpelacji poselskiej:
   

  Szanowny Panie Premierze

  Zwracam się do Pana z ponowną pilną Interpelacją dotyczącą branży, która obecnie zalicza się do tych najbardziej dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa SARS - Cov-2.  Aquaparki, baseny, siłownie, parki wodne w większości znajdują się w zasobach samorządów zarządzane przez komunalne spółki kodeksu prawa handlowego lub jednostki budżetowe. Ostatnie, bardzo niekorzystna decyzje Rządu o zawieszeniu ich działalności może spowodować ostatecznie upadłości w tej branży, która dosłownie walczy o utrzymanie infrastruktury i sprawności technologicznej zarządzanych obiektów jak i o utrzymanie miejsc pracy. Sytuacja ekonomiczna tych jednostek uległa znacznemu pogorszeniu, bowiem ich utrzymanie stanowią ogromne koszty stałe, których nie da się niestety zminimalizować, a podmioty te często nie mogły również jako spółki gminne skorzystać z "tarczy antykryzysowej" w zakresie subwencji finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo nie przewidziała ona wsparcia dla spółek komunalnych, w których udział gminy przekracza 25%. 

  W aspekcie pozostałych decyzji związanych z wprowadzeniem od dnia 17 października nowych zasad bezpieczeństwa zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej dodam, że obiekty basenowe, które zapewne można zaliczyć do branży oferującej usługi z zakresu sportu i rekreacji charakteryzują się bardzo szczególnymi reżimem higienicznym, pod również szczególnym nadzorem inspekcji sanitarnej.  Woda poddawana jest stałej dezynfekcji, jak i naświetlaniu lampami UV, jak i ozonowaniem. 

  Dla branży basenowej utrzymywanie najwyższego reżimu higienicznego jest normą zgodną z przyjętymi bardzo rygorystycznymi procedurami. Wymogi te zostały zaostrzone już w 2015 r. wraz z Rozporządzeniem ówczesnego Ministra Zdrowia.

  Takie sygnały i prośby ponownie wysyłają przedstawiciele spółek gminnych zarządzających tymi obiektami, samorządowcy, jak i społeczeństwo. Z dnia na dzień znów znacznie pogorszy się sytuacja ekonomiczna tych podmiotów, które powoli tracą płynność finansową, a tysiące miejsc pracy w całej Polsce będą zagrożone.  

  Panie Premierze, trzeba temu przeciwdziałać w trybie natychmiastowym, przy zachowaniu oczywiście wszelkich norm ostrożności i wdrożeniu procedur bezpieczeństwa; być może tymczasowo ograniczających liczbę osób korzystających z tych obiektów, proszę Pana o rozważenie cofnięcia decyzji o zawieszeniu działalności tych obiektów. 

  Jednocześnie proszę również o informację jakie dalsze decyzje podejmie Pan w tym zakresie.

  Karolina Pawliczak

  Posłanka na Sejm RP

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.