AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

FOTOGRAFIA. Podziel się swoją historią

DATA: 16 października 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Do niedzieli w hali CKiS można oglądać zdjęcia z wystawy ,,Podziel się swoją historią''.

  Do niedzieli w Galerii w Hallu CKiS można oglądać wystawę „Podziel się Swoją historią”.

  W każdym rodzinnym albumie, starej szkatułce, pudełku ,,po butach” czy zagraconej szufladzie z pamiątkami są takie fotografie, które warto ocalić od zapomnienia. Pochodzą one zazwyczaj sprzed wielu lat, a czasem nawet wieków. Są to z reguły portrety i sceny rodzinne, także inne sceny uliczne czy rodzajowe, które przypominają nam ówczesną modę i zwyczaje, tradycje i kulturę. Czasem też dokumentują ważne wydarzenia historyczne czy polityczne, ukazują zachodzące przemiany. Zatrzymać je mogą tylko stare fotografie, których wartość z roku na rok rośnie. Organizacji takiej właśnie akcji, poszukiwania i gromadzenia zdjęć, dokumentujących historię Kalisza i jego mieszkańców pod hasłem ,,Podziel się swoją historią”, podjęła się trzy lata temu Fundacja „Nasza Historia”.

  Akcja adresowana była do rodzin zamieszkałych w Kaliszu, ale także poza jego granicami. - Głównie interesowały nas zdjęcia z rodzinnych archiwów lub prywatnych kolekcji, wykonane przed 1989 rokiem. Powierzone zdjęcia były skanowane, a oryginały wracały do właścicieli. Była to pierwsza tego typu akcja w Kaliszu, zaplanowana na tak szeroką skalę. Środki na ten cel wyasygnował departament kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu - mówi Tomasz Chlebba, prezes Fundacji ,,Nasza historia''

  Efektem tej akcji było pozyskanie blisko 600 zdjęć dokumentujących dawny Kalisz. Siedemdziesiąt z nich zostało wybranych i w formie wydrukowanych powiększeń eksponowane były w Klubie Osiedlowym Kalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w holu I piętra Starostwa Powiatowego, a także w Collegium Novum Państwowej Wyższej Szkoly Zawodowej. Od 9 września są dostępne w charakterze wystawy w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Zaś ze 180 wybranych zdjęć, został stworzony album pt. „Kaliszanie Kaliszanom”, wydawnictwo to, niestety, nie było przeznaczone do sprzedaży komercyjnej. Egzemplarz bezpłatny otrzymała każda osoba, która przekazała zdjęcia w ramach akcji. 

  Wystawę w CKiS można oglądać do niedzieli, 18 października.

   

  (nel)

  Linki do strony fundacji:
  http://fundacja-nasza-historia.org.pl/index.php/11-akcja-spoleczna-pt-podziel-sie-swoja-historia

  http://fundacja-nasza-historia.org.pl/index.php/16-album-fotograficzny-kaliszanie-kaliszanom

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.