AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOŚCIÓŁ. Papież przyjął rezygnację biskupa Janiaka. Seminarium zawieszone

DATA: 17 października 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Janiaka. Fot. wkaliszu.pl

  Biskup Edward Janiak przestał być ordynariuszem diecezji kaliskiej. Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu zostało czasowo zamknięte. Takie wyjaśnienia przekazała w sobotę Nuncjatura Apostolska w Polsce.

  Biskup Janiak był jednym z negatywnych bohaterów słynnego filmu braci Sekelskich o pedofilii w kościele. Według twórców filmu miał on tuszować sprawy pedofilii w diecezji kaliskiej. W czerwcu papież Franciszek zawiesił biskupa Janiaka w pełnieniu obowiązków ordynariusza diecezji kaliskiej. Teraz przyjął jego rezygnację. - W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza tą diecezją - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej.

  Diecezją kaliską zarządza arcybiskup Grzegorz Ryś jako administrator apostolski sede vacante. Ma on władzę biskupa diecezjalnego, w tym jak wynika z komununikatu Nuncjatury: ,,wyłączną kompetencję dotyczącą oskarżeń o nadużycia seksualne duchownych diecezji kaliskiej, jak również troskę o ich ofiary''.

  Oprócz tego w wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w kaliskim Wyższym Seminarium Duchownym Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tej placówki. - Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu, obecni i przyjęci w przyszłości, swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu - czytamy w końcowej części komunikatu Nuncjatury Apostolskiej.

  (bronti)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.