AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PSYCHOLOGIA. Jak radzić sobie ze zmianami w życiu?

  - Panie Piotrze, mam na imię Marcin. Od jakiegoś czasu zastanawiam się w jaki sposób mogę lepiej radzić sobie ze zmianami w życiu. Zazwyczaj kiedy jest coś dla mnie nowego, to towarzyszy mi spory niepokój, a dzisiejsza rzeczywistość wręcz jest przesilona, bo z dnia na dzień wszystko się zmienia i nie wiadomo co będzie. Co mogę zrobić, aby lepiej radzić sobie ze zmianami? Co psychologia mówi o zmianach? - pisze pan Marcin.

  - Panie Marcinie, serdecznie dziękuję za tę wiadomość. Uważam, że temat zmian jest bardzo istotny w naszym dzisiejszym świecie. Szczególnie jeśli chodzi o rzeczywistość pandemiczną, tak naprawdę nie wiemy jakie zmiany czekają nas za miesiąc, za dwa czy za pół roku. To z pewnością wpływa na rosnący w nas niepokój i destabilizuje nasze funkcjonowanie - odpowiada psycholog Piotr Grzelak.

  Zmiany a zdrowie

  Czy zdajemy sobie sprawę, jak taka zmienność życia wpływa na nasze samopoczucie i organizm? Gdzie podziała się higiena psychiki? Badania pokazują, że każda nowa sytuacja w życiu ma wpływ na nasze funkcjonowanie i samopoczucie. Wyniki pokazują, że każda zmiana nieważne czy dobra czy zła wiąże się z negatywnym odczuciem - stresem. Dzieje się tak dlatego, że zmiany są dla nas czymś nowym i nieznanym, dlatego budzą w nas lęk. Dużą rolę odgrywa nasze nastawienie. Jeśli postrzegamy zmianę jako coś pozytywnego, to wpływa to na nasze funkcjonowanie w rolach społecznych i nasz dobrostan jest względnie wyższy. Natomiast jeśli postrzegamy zmianę jako coś negatywnego, to nasila to nasze stany depresyjne i wpływa na ogólne pogorszenie funkcjonowania.

  Zmiany mają istotny wpływ na nasze samopoczucie, objawia się to np. w postaci chorób somatycznych, różnego rodzaju przeziębień, grypy i zapaleń. Kiedy doświadczamy nowej sytuacji, to spożywamy na nią zwiększoną ilość energii, przez co zmniejsza się nasza odporność. Drugi mechanizm jest trochę bardziej złożony i dotyczy zaburzenia naszego własnego obrazu i poczucia kontroli nad otoczeniem w chwili doświadczania zmiany - jest to źródłem bardzo silnego stresu. 

  Co nam może pomóc?

  Badania przeprowadzone w 1988 roku pokazały, że relacje z innymi, bliskimi nam osobami są bardzo ważne w kontekście zmian. Kiedy doświadczamy jakichś negatywnych wydarzeń, a wokół nas są bliskie nam osoby, to nie mają one tak negatywnych skutków. Można z tego wyciągnąć wniosek, który mówi o tym, abyśmy dbali o relacje z osobami, które są dla nas ważne, ponieważ to one pomagają nam w przeżywaniu trudności życiowych i służą wsparciem psychicznym dla towarzyszących nam nieuniknionych zmian.

  Może rozwiązaniem jest przyjmowanie każdej zmiany na chłodno? To my jesteśmy odpowiedzialni za każdą decyzję, a pozytywne i negatywne wydarzenia mogą wpłynąć na każdą sferę naszego życia, poprawić lub zaburzyć nasze funkcjonowanie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, każdą zmianę warto jest więc przemyśleć. W tym wszystkim należy pamiętać, że człowiek z natury jest istotą społeczną i adaptuje się do nowych sytuacji, zachowań i wydarzeń. Niektóre zmiany nie pytają, czy jesteśmy na nie gotowi, ale kiedy już przyjdą - okazuje się, że byliśmy.

   

  Piotr Grzelak - Psycholog i specjalista - WeTalk

  tel. 600 512 214
  e-mail: psychoedukator@gmail.com
  https://www.znanylekarz.pl/piotr-grzelak-2
  https://www.facebook.com/psychoedukator/

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.