AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

POŻEGNANIE. Zmarł Arkadiusz Pacholski, kaliski pisarz i animator kultury

DATA: 11 stycznia 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Arkadiusz Pacholski

  W wieku 56 lat zmarł w Kaliszu Arkadiusz Pacholski, pisarz, aktywista miejski i były kaliski radny.

  Arkadiusz Pacholski był absolwentem I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu i historii na Uniwersytecie Wrocławskim.

  Jako pisarz debiutował w roku 1986 na łamach „Południowej Wielkopolski”. Od tego czasu opublikował dziesiątki esejów, szkiców i recenzji między innymi w „Twórczości”, „Literaturze”, „Kwartalniku Artystycznym”, paryskiej „Kulturze”, „Midraszu” i „Nowych Książkach”. W latach 1990–98 pracował jako dziennikarz w pismach regionalnych oraz w Telewizji Polskiej. Autor książek eseistycznych, opowiadań i powieści. 

  Był m.in. laureatem Nagrody Literackiej Fundacji Kościelskich oraz Nagrody Literackiej Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich.

  Arkadiusz Pacholski był też animatorem kultury i aktywistą miejskim, założycielem i prezesem Stowarzyszenia Kalisz Literacki oraz współzałożycielem i pierwszym prezesem stowarzyszenia Rowerem do Nowoczesności. Jest autorem ,,Standardów dla projektantów'', wykonawców i zarządców infrastruktury dla pieszych przyjętych w roku 2016 przez Miasto Kalisz.

  Arkadiusz Pacholski był pomysłodawcą i kuratorem projektów artystycznych: ,,Bekanntmachungen 1914–1918'' oraz ,,Sztuka w oknie''. 

  W ostatnim czasie związany był zawodowo z Miejską Biblioteką Publiczną w Kaliszu. Zmarł w poniedziałek 11 stycznia w swoim mieszkaniu przy ul. Górnośląskiej w Kaliszu.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.