AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

REKREACJA. Wykręć sobie wakacje! Ścieżki rowerowe w Kaliszu i nie tylko

DATA: 23 lipca 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  - Jeśli lubicie aktywnie spędzać wakacje to dobrą formą będzie rower - mówi autorka tekstu Gabriela Jaśkiewicz, która jest zapaloną rowerzystką. Fot. Tomasz Skórzewski.

   - Dla jednych jazda rowerem to zwykła przejażdżka po warzywa do sklepu, dla innych forma spędzania czasu w niedzielne popołudnie z rodziną. Możliwości jest wiele, jednak nie można zaprzeczyć, że zainteresowanie podróżowaniem na dwóch kółkach wzrosło. Jakie są sposoby spędzania wolnego czasu na rowerze? I jak wypada Kalisz, jeśli chodzi o ścieżki i trasy rowerowe? - pisze kaliska cyklistka, Gabriela Jaśkiewicz.

  Kalisz jest niedużym miastem, ale jeśli chodzi o komunikację, to bywa z tym różnie, jednak w miarę swobodnie możemy poruszać się po nim na rowerze. Rowerzyści na pewno marzyliby o większej ilości ścieżek rowerowych w samym centrum, jednak nie w każdym miejscu infrastruktura na to pozwala. Wygodną opcją jest ścieżka ciągnąca się przy Szlaku Bursztynowym, praktycznie przez większą długość miasta. Możemy z niej dojechać do centrum lub do parku miejskiego. Na ulicy Młynarskiej rowerzyści mają do dyspozycji, wyznaczony na ulicy, pas rowerowy, który umożliwia szybsze poruszanie się po mieście. Na jego końcu jest tzw. śluza rowerowa, dzięki której możemy bezpiecznie wjechać z ulicy na ścieżkę rowerową. Kolejną ciekawą opcją w mieście jest ścieżka rowerowa prowadząca do Nowych Skalmierzyc. Jest ona przedłużeniem trasy ze Szlaku Bursztynowego a od Galerii Amber dojedziemy do sąsiedniego miasta, nie opuszczając ścieżki rowerowej. Trafimy wprost pod skwer historyczny na początku Nowych Skalmierzyc. Na niedzielne popołudnia kaliszanie wybierają też park lub trasę przy rzece Prośnie, prowadzącą aż do zbiornika wodnego Szałe, gdzie można wypocząć.

  Poza granicami miasta

  Czas wyjechać na dłuższą wycieczkę rowerową poza miasto. Z Kalisza można udać się chociażby do Gołuchowa, żeby spędzić czas przy wczesnorenesansowym zamku lub przejść się po parku. Trasa z powrotem do miasta wyniesie około 39 kilometrów. Jest to przejazd prosty i przyjemny. Inną opcją jest wycieczka do Opatówka (tam i z powrotem 27 km) lub dla lubiących dłuższą jazdę - trasa do Ostrowa Wielkopolskiego (67 km), gdzie możemy wypocząć przy wodzie na Piaskach. Jednym z ciekawszych szlaków w okolicy jest szlak kościołów drewnianych Ziemi Kaliskiej. Prowadzi on obok 16 drewnianych kościołów, które są skarbnicą historyczną i ciekawą atrakcją turystyczną naszych okolic. Ponadto przejeżdżając szlakiem, możemy starać się o zdobycie odznak: brązowej, srebrnej, złotej i honorowej. Odznaki są nadawane na podstawie prowadzenia w dowolnej formie kroniki z pieczęciami parafii lub zdjęciami przy kościele opatrzonymi odpowiednią datą.

  Rower i wakacje?

  Jeśli lubicie spędzać wakacje aktywnie, to dobrą opcją będzie rower. Można się z nim udać w każdy zakątek Polski, jadąc samochodem lub pociągiem. Szlaków rowerowych w Polsce jest bardzo dużo, każdy z nich ma coś do zaoferowania, czy to krajobrazy, czy zabytki. Na przykład szlak Orlich Gniazd, szlak nad Dunajcem lub ten wokół Tatr. Najdłuższym i jednym z popularniejszych jest szlak Green Velo, który biegnie przez wschodnią Polskę i zahacza o pięć województw, ma długość ponad 2.000 kilometrów. Innym bardziej turystycznym szlakiem jest R10 biegnący wzdłuż wybrzeża. Trasa wiedzie od Świnoujścia, aż na Hel, ale wycieczkę można wydłużyć do Krynicy Morskiej. To na pewno dobry wybór na rodzinne wakacje. Opcji na rowerowe podróże po Polsce jest bardzo dużo, wystarczy wybrać idealną trasę dla siebie. Wszystko zależy od tego, ile kilometrów chcemy pokonać i co chcemy zobaczyć na swojej drodze. Warto jednak najpierw zwiedzić najbliższe okolice i poznać własne miasto z perspektywy dwóch kółek.

  Gabriela Jaśkiewicz

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.