AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KADRY. Filharmonia Kaliska z nowym dyrektorem

DATA: 6 września 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Ruben Silva, fot. kalisz.pl

  Największą instytucją kultury Miasta Kalisza pokieruje Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia. 

  Ruben Silva karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Od 1978 roku jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestniczył w wielu międzynarodowych konkursach dyrygenckich, zdobywając nagrody. W 2012 roku za całokształt osiągnięć artystycznych otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Dyrygował orkiestrami na całym świecie. Związany był m.in. z Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Filharmonią Koszalińską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Warszawską Operą Kameralną, a ostatnio - Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

  - Chciałbym wyrazić radość, że jestem w Kaliszu, wygrałem konkurs. Przede mną 5 lat. To wyzwanie, któremu chciałbym sprostać z radością. Tęskniłem za Kaliszem. Gdy nadarzyła się okazja, zdecydowałem się i była to bardzo dobra decyzja. Bardzo cenię to, że władze miasta - panowie prezydenci są tak uprzejmi i przyjęli mnie serdecznie. Widać, że kochają filharmonię - powiedział Ruben Silva.

  Nowy dyrektor zapowiada różne rodzaje muzyki, nie tylko poważnej. W filharmonii zagości muzyka filmowa, oratoryjna, musicalowa, a także pop, operetka, a być może nawet festiwale operowe, wokalne.

  Ruben Silva zamierza położyć nacisk na polskich kompozytorów i kultywować każdy rodzaj dobrej muzyki. Realizację własnych planów koncertowych rozpocznie od stycznia. Do grudnia w Filharmonii Kaliskiej będzie obowiązywał ustalony wcześniej repertuar.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.