AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SZACHY. Kącik Szachowy mistrza Sroczyńskiego - część 3

DATA: 2 września 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Mistrz szachowy Maciej Sroczyński prowadzi na łamach wkaliszu.pl i magazynu wkaliszu.pl-Express Kaliski kącik szachowy. Fot. Tomasz Skórzewski.

  Dziś trzecia część kącika szachowego prowadzonego przez Macieja Sroczyńskiego, mistrza FIDE, trenera i prezesa klubu KTS Kalisz.

  Widełki - (część. 3)

  Ulubione zagranie młodszych zawodników. Podobnie jak przy podwójnym uderzeniu, widełki to również atak na dwie bierki przeciwnika. W odróżnieniu od podwójnego uderzenia, widełki wykonuje skoczek lub pionek.

  Skuteczność tego motywu wzrasta, zwłaszcza kiedy jedną z zaaatakowanych figur jest hetman lub król. W widełkach tylko jedna zagrożona figura może się obronić, odchodząc na bezpieczne pole szachownicy. Przed widełkami, nie można się zasłonić, jedyną formą obrony jest ucieczka lub zbicie.

  1. Przykład szkoleniowy (białe zaczynają)

  1.Sb5:c7 klasyczne widełki! Ile takich obrazków już widziałem na turniejach szachowych. Tym razem skoczek atakuje, aż trzy elementy: króla e8, hetmana d5 oraz wieżę a8.

  1...Ke8-d8

  2. Sc7:d5 w tej sytuacji najkorzystniejsze jest zbicie hetmana (9 pkt), bowiem ma on więcej punktów od wieży (5 pkt)

  2. Poniższy przykład pochodzi z 1966 roku z Moskwy z meczu o mistrzostwa świata w szachach. "Żelazny" Tigran Petrosian zmierzył się w nim z Borisem Spasskim. Petrosian po zaciętym boju wygrał cały mecz 12,5 do 11,5. Do historii przjedzie legendarna kombnacja Petrosiana zastosowana w 10 pojedynku, w którym wykorzystane zostały dwa motywy kombinacyjne zaciągnięcie i właśnie widełki.

  1. Hb2-h8!! Petrosian oddaje hetmana, aby po chwili odbić go z nawiązką. Spasski widząc beznadziejność sytuacji poddał partię.

  Mogło jeszcze nastąpić

  1...Kg8:h8

  2.Sd6:f7 Kh8-g7

  3.Sf7:g5 i białe zostałyby ze skoczkiem więcej i wygraną pozycją.

  Maciej Sroczyński

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.