AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

W BIBLIOTECE. Dni Dziedzictwa w Książnicy Pedagogicznej

DATA: 14 września 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W Kaliskiej Książnicy zorganizowana została biesiada „Biblioteczne smaki”. Fot. Andrzej Kurzyński.

  PBP Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu po raz kolejny włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku odbywały się one pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. W Kaliskiej Książnicy zorganizowana została biesiada „Biblioteczne smaki”. Nie zabrakło atrakcji dla ciała i dla ducha. 

  - Dziedzictwo to nie tylko obiekty i zjawiska wpisane do urzędowych rejestrów, ale również miejsca, czy postacie, które społeczność uważa za wartościowe. Dziedzictwo związane jest z życiem człowieka i dlatego warto o tym mówić. Spotkanie zorganizowane w naszej bibliotece ma nam uświadomić, jak ważne jest to, co nas otacza, przeszłość łączy się z teraźniejszością i buduje przyszłość - powiedziała Małgorzata Kołodziej, wicedyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

  Wydarzenie rozpoczął pokaz artystyczny w wykonaniu Stowarzyszenia Zespołu Folklorystycznego Calisia, pod kierownictwem Barbary Marcinkowskiej, a następnie wystąpił zespół ludowy „Złote kłosy” z gminy Szczytniki. Goście, którzy odwiedzili bibliotekę, mieli okazję zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia, które przedstawiła Elżbieta Wojtyła, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kaliszu. Podczas biesiady można było degustować korbolowe potrawy i napoje a także poznać ich walory zdrowotne. Stół biesiadny w ziemiańskim stylu przygotowany został przez Karolinę Kościuszko i Annę Kujawę wraz z uczniami  Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego” w Kaliszu. Królowała na nim bania, korbol czyli wielkopolska dynia.

  Chętni mogli spróbować swoich sił w kaligrafii i pisaniu piórem, czy zasmakować dawnych gier i zabaw dla całej rodziny oraz obejrzeć film „Dziedzictwo kulturalne Kalisza i regionu”. Na scenie zaprezentowali się wokaliści Talent Studio w Kaliszu.

  Imprezie towarzyszyła wystawa książek kulinarnych oraz historycznych czasopism z zasobów biblioteki, kompozycja z najpopularniejszych warzyw, owoców i innych produktów żywnościowych pochodzących z regionu kaliskiego, przygotowana przez pracowników Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Biesiadę zakończyło wspólne śpiewanie piosenek, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

   

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.