AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PODRÓŻE. Znane i nieznane oblicza Tatr

DATA: 15 września 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Autorka tekstu podczas wyprawy w Tatrach.

  - Morze, mazury, a może właśnie góry? Czy górskie wyprawy ograniczają się jedynie do Krupówek i obiadu w Karpaczu? Czy są jedynie dla „wybranych”? Góry mają w sobie wiele tajemnic i miejsc, które warto odkrywać, a poza tym są dobrym miejscem na wypoczynek i różnego rodzaju aktywności - pisze kaliszanka i pasjonatka aktywnego wypoczynku Gabriela Jaśkiewicz.

  Góry dla każdego 

  Polska może się poszczycić dostępem do kilku pasm górskich, które należą do trzech łańcuchów górskich: Karpat, Sudetów i Gór Świętokrzyskich. Najwyższym pasmem górskim są Tatry. Zakopane natomiast jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast u podnóża gór. Możemy wypić kawę na Krupówkach z widokiem na piękne góry, między innymi na Giewont. To miejsce dla każdego, jeśli nie jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, dobrym rozwiązaniem jest wjazd kolejką linowo-terenową na Gubałówkę lub kolejką linową na Kasprowy Wierch. Spacer po Krupówkach, wizyta u Bacy, wejście na Nosal, wędrówka na Rusinową Polanę czy Polanę Chochołowską, to pomysły dla osób chcących poznać piękno gór bez wielkich wspinaczek i wysiłku.

  Na szlaku

  Jednak prawdziwe oblicze tajemniczych masywów, stojących niewzruszenie od tysięcy lat, poznamy dopiero, gdy zbliżymy się do ich szczytów. Zdobycie danej góry to wyzwanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Pomimo to, po małym przygotowaniu większości z nas na pewno udałoby się zdobycie chociażby jakiegoś dwutysięcznika. Najwyższym szczytem Polski są Rysy (2501m n.p.m), jest to szlak dla osób zaawansowanych i nie należy do najprostszych. Natomiast Orla Perć jest nazywana najtrudniejszym szlakiem graniowym w Tatrach, wiedzie ona nad grzbietami szczytów np. przez Kozi Wierch (2291 m n.p.m). Na tak wymagające trasy warto wybierać się latem, ponieważ pokrywa śnieżna może być przeszkodą na naszej drodze. Średniej trudności szczytem jest Kościelec (2155m n.p.m), który jest jedną z piękniejszych gór, swoją nazwę zawdzięcza kształtowi - przypomina wieżę kościoła. 

  Inną średnio zaawansowaną górą, ale już trudniejszą niż Kościelec jest Świnica (2302m n.p.m), wybierając się na nią warto pomyśleć o kaskach wspinaczkowych, natomiast przy samym szczycie góry znajdują się łańcuchy, które mają za zadanie ułatwić wspinaczkę. Na szlaku, w okresie wakacyjnym można spotkać bardzo dużo górskich miłośników, więc zawsze można liczyć na pomoc w wejściu na szczyt. Najważniejsze jest dobre przygotowanie, prowiant, woda, dobry strój oraz obuwie i to niezależnie na jaką górę mamy zamiar wejść. Góry mają przed nami jeszcze wiele tajemnic i nigdy nie poznamy dokładnie ich prawdziwego oblicza, jednak warto powoli i odpowiedzialnie zwiedzać pasma naszych polskich gór.

   

  Gabriela JAŚKIEWICZ

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.