AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

AKCJA. Obetną włosy. Wspierają fundację walczącą z rakiem

DATA: 8 października 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Uczestniczki projektu wraz z prezydentem Kinastowskim. Fot. kalisz.pl

  20 kaliszanek zapuszcza włosy po to, by je obciąć i przekazać fundacji wykonującej peruki dla osób chorujących na nowotwory. Inicjatorką projektu „Moje włosy dają siłę” jest Izabella Galuba-Bryja.

  W projekcie biorą udział: Joanna Wiertelak, Klaudia Czerwińska, Wiktoria Lisiecka, Oliwia Dolacińska, Zuzanna Szymkowiak, Julia Duliba, Alicja Krawczyk, Agnieszka Tomalak, Paulina Matysiak, Julia Latoń, Karolina Wawrzyniak, Katarzyna Szymaszek, Zuzanna Kuczyńska, Patrycja Michalak, Weronika Krzesińska z Zespołu Szkół Ekonomicznych Antonina i Kornelia Bryja ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu oraz inicjatorka projektu Izabella Galuba-Bryja.

  Idea projektu zrodziła się w pierwszych tygodniach roku. - Pandemia, izolacja sprawiła, że postanowiłyśmy zrobić coś razem, działać na rzecz innych. Tak powstał projekt „Moje włosy dają siłę”. Na moją propozycję natychmiast odpowiedziało 17 dziewczyn. To bardzo budujące. Do akcji przyłączyły się także moje nastoletnie córki - mówi Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w Zespole szkół Ekonomicznych w Kaliszu, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. - Razem podjęłyśmy wyzwanie. Nie wystarczy zapuszczać włosy, trzeba też o nie należycie dbać. Nie wolno np. wykonywać wielu zabiegów fryzjerskich, jak farbowanie czy prostowanie. Wiele dziewczyn zamierza obciąć włosy bardzo krótko. Tu liczy się każdy centymetr zdrowych włosów. Na jedną perukę potrzeba włosów od 7 do 10 osób.

  Obcięte włosy zostaną przekazane fundacji Rak’n’Roll. Uczestniczki podzieliły się na dwie grupy. Pierwsze obetną włosy z końcem listopada. Projekt służy nie tylko wsparciu fundacji , ale także popularyzacji profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększaniu świadomości zagrożenia chorobami nowotworowymi.

  Uczestniczki projektu były gośćmi prezydenta Krystiana Kinastowskiego. - Włosy są silnym symbolem w naszej kulturze. Poprzez przekazanie ich innym kobietom okazujecie im solidarność i wsparcie - powiedział prezydent Krystian Kinastowski. - Gratuluję wszystkim uczestniczkom projektu. To duże wyzwanie, ale i wspaniały sposób wsparcia osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Dzięki wam ma szansę wzrosnąć świadomość i zainteresowanie profilaktyką. A to z kolei może uratować życie.

  (nel)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.