AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

GALA. Najlepsi Wielkopolscy Rolnicy

DATA: 8 października 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  - To właśnie w Wielkopolsce rolnicy wytwarzają największą globalną produkcję rolniczą i można ich uznać za najlepszych na świecie - mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski. Z prawej prowadzący galę znany redaktor Paweł Figiel. Fot. Urząd Marszałkowski.

  W Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyła się jubileuszowa gala konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku” wraz z finałami XIX i XX edycji konkursu. Statuetkę Siewcy oraz nagrodę 10 tys. zł wręczyli Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak - przewodniczący Kapituły Konkursowej.

  W ciągu 20 lat trwania konkursu, w którym uczestniczyło ponad 1.300 rolników, nagrodę główną - statuetkę Siewcy, otrzymało 195 producentów rolnych. Do XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019 przystąpiło 35 gospodarstw rolnych z 22 powiatów województwa wielkopolskiego. Z kolei do XX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2020 zgłosiły się aż 53 gospodarstwa z Wielkopolski. - Wielkopolska to region nowoczesny, innowacyjny, z dobrze rozwiniętym rolnictwem. Rolnicy z Wielkopolski mają znaczący udział w krajowej produkcji trzody chlewnej, wołowiny, mleka, produkcji różnych płodów rolnych. Wielkopolskie rolnictwo korzysta z nowoczesnych technologii, rozwija się dzięki środkom unijnym, stosuje nowoczesne oraz ekologiczne metody produkcji by trafić do szerokiego grona odbiorców, a także by to co trafia na nasze stoły było jak najwyższej jakości. To właśnie w Wielkopolsce rolnicy wytwarzają największą globalną produkcję rolniczą i można ich uznać za najlepszych na świecie - mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

  Powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, oceniała je i rekomendowała Zarządowi Województwa grupę 20 nominowanych i 10 laureatów z każdej edycji konkursu. Zarówno w XIX jak i XX edycji wyróżnieni rolnicy prezentowali wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, a także przejawiali troskę o środowisko naturalne. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, pszczelarstwo hodowla koni (jeździectwo i hipoterapia), hodowla ryb, grzybów, hodowla królików, grzybów i zielarstwo. - Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera obszary wiejskie. Realizowane są rozmaite inicjatywy i programy, dzięki którym modernizowane są sale wiejskie instytucje kultury, infrastruktura wodno-kanalizacyjna, nasadzane są drzewa, wspierany sektor pszczelarski i spółki wodne. Wiele milionów złotych trafiło na tereny wiejskie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz środków z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Dzięki temu wielkopolska wieś stale się rozwija - dodaje Wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

  Część artystyczną finału rozpoczął występ zespołu Wokalnego Semplicze, który wykonał utwory o charakterze ludowym i folklorystycznym. Na zakończenie uroczystości wystąpiła Maryla Rodowicz, która swoimi przebojami zachwyciła i zabrała w muzyczną podróż publiczność.

  (nel)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.