AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PORADY. Na jakiej wysokości zamontować umywalkę w łazience?

  Architekt FB Antczak, Maciej Garbowicz. Fot. Tomasz Skórzewski.

  - Niewdzięczny urok poranków polega na tym, że choć często są one zjawiskowe, to mają miejsce o wiele za wcześnie… Z pomocą często przychodzi nam wtedy poranna toaleta i orzeźwiające obmycie twarzy w - czekającej na nas z tęsknotą przez całą noc - umywalce. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób optymalnie zamontować umywalkę, aby jej codzienne używanie dostarczało przyjemności każdemu z domowników? Odpowiedź jest prosta - 85 cm! - pisze Maciej Garbowicz, architekt FB Antczak.

  Już w 1936 roku, kiedy to ukazało się pierwsze wydanie „Podręcznika projektowania architektoniczno-budowlanego” autorstwa niemieckiego architekta prof. Ernsta Neuferta, parametr ten wynosił h~80. Obecnie, w wyniku zmian ergonomii, norm i przyzwyczajeń, parametry te uległy zmianie i wynoszą 85-95 cm. Jak podaje portal Wyposażam.pl, są one zgodne z europejskimi normami wysokości montażu umywalki, które uwzględniają średni wzrost osoby dorosłej.

  Co prawda, aktualne produkty wchodzące w skład wyposażenia łazienki są wyższe, niż kilka lat temu. Mimo to, w niemal każdej instrukcji montażowej dla hydraulików jest mowa o instalowaniu tego powszechnego dobra na wysokości 85 cm.

  Niezależnie od tego, jakiego wzrostu jesteśmy albo jak zróżnicowaną wysokością ciała dysponują osoby mieszkające w danej przestrzeni, najbardziej optymalną i szeroko stosowaną normą w montażu umywalek jak montowanie ich w taki sposób, aby górna krawędź znajdowała się na poziomie 85 cm od podłoża. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym aspektem wpływającym na wybór optymalnej wysokości dla montowanej umywalki są indywidualne preferencje jej przyszłych użytkowników. Choć przyjęta norma wynosi 85 cm, nie trzeba trzymać się jej za wszelką cenę. Powinniśmy przede wszystkim zadbać nie o optymalną wysokość, a o optymalny komfort przebywania w domu czy mieszkaniu i wygodę korzystania z jego wyposażenia.

  Jak można zauważyć, parametr h~85 jest niezwykle istotny w kwestii troszczenia się o wspólne dobro domowników, dlatego w żadnym stopniu nie powinno się go lekceważyć. Wskazane jednak jest szczegółowe omówienie tego typu kwestii z klientem, aby kompleksowo zatroszczyć się o jego potrzeby. 85 to nie tylko wysokość – to styl życia.

    Maciej Garbowicz

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.