AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KONCERT. Jesień Organowa w Chełmcach

DATA: 28 października 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Podczas festiwalu wystąpiła m.in. Agata Kielar-Długosz. Fot. Gabriela Wodiczko-Mosur.

  Trwa VI Międzynarodowy Festiwal Organowy „Jesień Organowa - Chełmce 2021”. Ciekawe muzyczne zestawienie dwóch fletów poprzecznych oraz organów usłyszeli słuchacze niedzielnego koncertu festiwalowego. Z kolei dzień później kilkaset uczniów z okolicznych szkół wzięło udział w koncertach edukacyjnych.

  W niedzielę 24 października odbył się drugi koncert w ramach Festiwalu „Jesień Organowa - Chełmce 2021”. Zgromadzeni w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach słuchacze wysłuchali występu instrumentalistów: flecistów Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza oraz organisty Romana Peruckiego. W programie koncertu znalazły się kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego, Wojciecha Kilara czy Astora Piazzolli. Słowo o muzyce opowiedziała Izabela Pinczewska-Kubiak.

  Dzień później zorganizowano kolejną edycję koncertów edukacyjnych pod hasłem "Z organami w roli głównej", które poprowadził Łukasz Mosur - organista i dyrektor artystyczny festiwalu. Z uwagi na pandemię uczniowie uczestniczyli w nich w formie zdalnej. Pozwoliło to jednak uczestnikom zajrzeć do wnętrza organów piszczałkowych w Chełmcach! W zajęciach wzięli udział uczniowie ze szkół z m.in.Kalisza, Opatówka, Chełmc, Rajska, Tłokini Wielkiej, Stobna, Szczytnik czy Iwanowic.

  Ostatni koncert zaplanowano na 7 listopada o godz. 17:15. Będzie to solowy recital w wykonaniu słowackiego organisty i improwizatora Frantiska Beera. Na program koncertu złożą się utwory takich kompozytorów jak m.in. Jan Sebastian Bach czy Felix Mendelssohn-Bartholdy, a także własne improwizacje wykonawcy. Podobnie jak na pozostałe wydarzenia festiwalowe, udział jest bezpłatny.

  Organizatorami „Jesieni Organowej” są Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka” oraz Parafia pw. Narodzenia NMP w Chełmcach. Festiwal jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacji PZU. Patronat honorowy objęli Biskup Kaliski Damian Bryl oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a patronat medialny: Dwutygodnik Opiekun, Radio Rodzina, Telewizja Dom Józefa oraz portal Latarnik Kaliski.

  (nel)

  Fot. Gabriela Wodiczko-Mosur

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.