AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Nowy nagrobek córek Daragana

DATA: 17 listopada 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Odnowiony nagrobek Anny i Marii Daragan. Fot. kalisz.pl

  Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie przy nagrobku córek Michaiła Daragana, carskiego gubernatora Kalisza. Ich realizacja została sfinansowana ze środków zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy przy Rogatce w Kaliszu.

  Tuż po odbiorze prac władze miasta, przedstawiciele: Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Kaliszu, PTTK Oddziału w Kaliszu, Urzędu Miasta Kalisza, a także wykonawca prac konserwatorskich spotkali się z przedstawicielami mediów. - To kolejny nagrobek, który został odrestaurowany dzięki ofiarności mieszkańców. Cieszę się, że kwesta z roku na rok przynosi coraz lepsze efekty finansowe. Obowiązkiem nas wszystkich jest dbanie o to, aby to dziedzictwo przekazać kolejnym pokoleniom - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

  - Gubernator Daragan urzędował w Kaliszu w latach 1883 -1902. Jest postacią znaną w Kaliszu. Dzięki jego działaniom kolej dotarła do Kalisza. Przybył tu z rodziną. Obie córki bliźniaczki w Kaliszu zmarły i tu zostały pochowane - powiedział Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK Oddział w Kaliszu. - W ubiegłym roku, w czasie pandemii, zebraliśmy ponad 6 tysięcy złotych i za większą część tej kwoty zrealizowaliśmy prace. Zawarliśmy umowę na kwotę 4.017 złotych. Cały czas działamy, jesteśmy w trakcie wyłaniania autorów kolejnego programu konserwatorskiego.
  Nekropolia należy do parafii prawosławnej pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu
  .

  Nagrobek Anny i Marii Dragan pochodzi z około 1889 roku. To mogiła ziemna z elementami małej architektury, skomponowanej z granitowego krzyża umieszczonego na kopcu z kamieni, przed którym znajdują się dwie marmurowe tablice epitafijne, w polu grobowym otoczonym niskim ogrodzeniem z piaskowca.

  Prace konserwatorskie pozwoliły przywrócić pierwotną estetykę miejsca spoczynku Anny i Marii Daragan. Nagrobek był w bardzo złym stanie. Krzyż groził zawaleniem, a elementy kamienne pokryły zielenice. Po oczyszczeniu wieniec z piaskowca poddano hydrofobizacji. Kamienny krzyż oraz tablice zabezpieczono woskiem mikrokrystalicznym. Zrekonstruowano również napisy na tablicach, wypełnione ołowiem. - Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Kalisza, którzy zechcieli przekazać środki na renowację nagrobka. Pozostaje czekać na kolejne inicjatywy, które będą przywracać blask tym wszystkim miejscom nie tylko na tym cmentarzu, ale również na cmentarzach ewangelicko-augsburskim i katolickim - podkreślił ks. prot. Mirosław Antosiuk, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. świętych apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.