AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Antysemicki marsz w Kaliszu. Prokuratura bada zawiadomienie na bezczynność prezydenta i komendanta

DATA: 19 listopada 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego i komendanta policji Dariusza Bieńka. Zarzuca im się bezczynność podczas antysemickiego marszu, do którego doszło 11 listopada w Kaliszu. 

  Zawiadomienie złożyli wspólnie: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Warszawie, Fundacja American Jewish Committee Central Europe, Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" oraz Żydowskie Stowarzyszenie "Czulent". 

  W zawiadomieniu do prokuratury wskazano, że prezydent Kalisza - jako funkcjonariusz publiczny - nie dopełnił obowiązku rozwiązania zgromadzenia publicznego, podczas którego wznoszono antysemickie okrzyki i nawoływano do nienawiści i agresji.

  Natomiast szef Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu miał według autorów zawiadomienia nie dopełnić obowiązku zatrzymania organizatora wiecu.

  Podczas zgromadzenia zorganizowanego 11 listopada w Kaliszu krzyczano m.in.: "Śmierć Żydom!"; "Żydzi w Polsce są panami, a my ich niewolnikami. Żydzi zawsze z okupantem się bratali. Już nigdy Polak Żydowi nie będzie niewolnikiem"; "Próbujecie zajudzić nas na śmierć. I co wy sobie, parchy, wyobrażacie?" (...)

  Prokurator Okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim wystąpił do Prokuratury Regionalnej w Łodzi o wyznaczenie innej jednostki spoza okręgu ostrowskiego do prowadzenia tego postępowania.

  W przyszłym tygodniu ma zostać wyznaczona jednostka, która zajmie się sprawą.

  (red)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.