AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Wobec zła. Forum Dialogu w Galerii Tarasina

DATA: 1 grudnia 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza na specjalne wydarzenie, które towarzyszy obchodom 82. pierwszej rocznicy deportacji kaliskich Żydów.

  - Artyści, których twórczość zaprezentujemy w tym czasie w galerii nie są jedynymi, którzy mierzą się z szeroko rozumianym tematem zła, ale okoliczności i miejsce wystawy sprawiają, że poruszane przez nich treści stają się najbardziej nośne. Twórczość Aliny Szapocznikow, Pawła Althamera czy Artura Żmijewskiego dotyka kwestii stosunków polsko-żydowskich w wielu wymiarach, ale także oscyluje wokół tematów ciała, bólu, cierpienia, przemocy i przypatruje się procesom funkcjonowania jednostek i całych społeczności. Trzydniowy cykl wystaw, dyskusji, pokazów filmowych i prezentacji wydawnictw galerii, jest naszą odpowiedzią na wydarzenia, które miały miejsce 11 listopada na kaliskim rynku. Wierzymy, że dyskusja na temat różnic kulturowych, wzajemnego przenikania się kodów kultury w polu sztuki ma głęboki sens, wartość poznawczą oraz artystyczną i może stanowić szeroko rozumiane forum dialogu - mówi Joanna Dudek, Dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.

  W głównej sali galerii będzie można oglądać multimedialną wystawę „Portret wielokrotny” o twórczości Aliny Szapocznikowej, artystki urodzonej w Kaliszu 16 maja 1926 roku. Podczas trwania tej wystawy będzie okazja, by wziąć udział w niecodziennej rozmowie i dyskusji na temat Aliny Szapocznikow. Spotkanie to będzie miało miejsce 1 grudnia (środa) o godz. 18.00, a poprowadzi je Małgorzata Paszylka-Glaza, kuratorka Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. - W Galerii Pulsar będziemy prezentować jedną z kilkudziesięciu prac o zagładzie, autorstwa Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego. Praca powstała w Kaliszu, w czasie wystawy „Polska Szkoła Kolażu”. Mamy nadzieję, że będzie to także wyjątkowy moment na prezentację katalogu poświęconego tej wystawie. Przy tej okazji przypomnimy także katalog czarno-białych fotografii Artura Żmijewskiego, wydany przez galerię, a towarzyszący jego wystawie „Miłe złego porządki”, która odbyła się w Kaliszu w 2020 roku i dotykała szeroko rozumianego problemu przemocy. Na siedmiu kaliskich przystankach autobusowych w ramach cyklicznej akcji Postój ze Sztuką będziemy prezentować pracę „Pomnażający dobro” Pawła Althamera - twierdzi dyrektor Dudek.

  2 grudnia 2021 (czwartek) o godz. 18.30 w ramach cyklu ,,Kino na Sztuki" zapraszamy na projekcję filmu „Mit Hitlera” w reż. Petry Epperleina i Michaela Tuckera z 2020 roku. Obraz ten jest prowokacyjnym śledztwem na temat fascynacji naszej kultury Hitlerem i nazizmem. Jego oś stanowi książka Sebastiana Haffnera „The Meaning of Hitler” z 1978 roku. Po filmie proponujemy dyskusję na temat społecznych lęków przed autorytaryzmem i faszyzmem, którą poprowadzi prof. Szymon Wróbel (UW Artes Liberales, IFiS PAN).

  3 grudnia (piątek) o godz. 18.00 galeria zaprasza na spotkanie z udziałem Zofii Waślickiej-Żmijewskiej FORUM DIALOGU. Podczas tego panelu dyskutować będziemy o dobrych praktykach edukacyjnych w temacie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, obowiązują limity związane z sytuacją epidemiczną.

  (nel)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.