AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. 82. rocznica deportacji kaliskich Żydów

DATA: 3 grudnia 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Mieszkańcy Kalisza upamiętnili 82. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów.

  Uroczystości na skwerze Rozmarek rozpoczęły się od przypomnienia historii deportacji kaliskich Żydów. Następnie, przed tablicą poświęconą pomordowanym żydowskim mieszkańcom Kalisza oraz stojącej niegdyś w tym miejscu synagodze, zostały zapalone znicze pamięci.

  - Dzień, kiedy mamy rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów jest ważnym dniem, dniem pamięci o historii. Naszym obowiązkiem jest o niej pamiętać, mówić i przekazywać młodszym pokoleniom. Żydzi stanowili prawie 30 procent mieszkańców miasta i to im zawdzięczamy wielokulturowość - mówił wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek.

  Hołd kaliskim Żydom, deportowanym do obozów śmierci, oddali: w imieniu prezydenta Krystiana Kinastowskiego i całego kaliskiego samorządu - wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek oraz Przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński. Wiązanki i znicze złożyli także parlamentarzyści, radni oraz przedstawiciele Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, służby mundurowe oraz uczniowie kaliskich szkół.

  Obchody zakończyły się spotkaniem w Akceleratorze Kultury, gdzie można było podziwiać wystawę "Śladami Żydów w Kaliszu", prezentowaną przez Fundację Znowu Razem, przygotowaną przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz uczniów partnerskiego Gimnazjum Hammonense z Hamm. Obejrzano także filmową opowieść Moniki Sobczak - Waliś - "Statut Kaliski w ilustracjach Artura Szyka". Na koniec rozmowę na temat genezy i mechanizmów antysemityzmu rozpoczęły Izabela Fietkiewicz-Paszek z MBP w Kaliszu, ambasadorka Muzeum Polin oraz Izabella Galuba-Bryja z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.