AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOLEJ. Budowa CPK. Pojedziemy szybciej do Warszawy, Poznania i Łodzi

DATA: 12 stycznia 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Szybka kolej pojedzie nawet do 250 km. na godzinę. Fot. zdjęcie ilustracyjne.

  Jest kolejne studium na budowę nowej kolei dojazdowej z Kalisza do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z naszego miasta do Warszawy Centralnej dotrzemy wtedy pociągiem w 1 godzinę i 20 minut.

  Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu, który powstanie w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany lotniczy ,,Port Solidarność", który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie z Polski, Europy i świata.

  By sprawniej dotrzeć do CPK wybudowane i zmodernizowane zostaną linie kolejowe w naszym kraju a z największych miast i ośrodków z całej Polski na nowoczesne lotnisko pasażerów ma wozić tzw. szybka kolej, która po torach ma poruszać się z prędkością nawet do 250 km/h.

  Niedawno Centralny Port Komunikacyjny podpisał umowę na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) na budowę nowych linii kolejowych. Studium zakłada, że nowa kolejowa szprycha nr 9 pobiegnie z Warszawy (do CKP) a dalej przez Łódź i Sieradz. W tym mieście nastąpi rozgałęzienie kolejowego Y-ka i szybką koleją na tej trasie dotrzemy jedną nitką ,,9-tki" do Kalisza, a następnie do Poznania, a drugą pojedziemy przez Wieruszów i Kępno do Wrocławia. To oznacza, że mieszkańcom naszego miasta, przy okazji powstania CKP, znacznie skróci się czas podróży do Warszawy i Poznania. Według zakładanych prognoz z Kalisza do stacji Warszawa Centralna dotrzemy już w 1 godzinę i 20 minut.

  Jeszcze szybciej, bo w około pół godziny dojedziemy do Poznania i Łodzi. To jednak nie koniec korzyści z powstania szybkiej kolei. Z Kalisza przebudowana i rozbudowana zostanie także linia prowadząca do Ostrowa Wielkopolskiego, a dalej do Leszna, Głogowa i Zielonej Góry. To oznacza, że również do tych miast podróż z Kalisza stanie się krótsza.

  Łącznie w ramach budowy szybkiej kolei w Wielkopolsce ma zostać wybudowanych 196 km nowych linii kolejowych a modernizacja obejmie swoim zasięgiem 615 km linii już istniejących. W zasięgu szybkiej kolei ma się znaleźć 2,54 mln mieszkańców naszego województwa.

  - Jako główny cel pierwszego etapu należy uznać ukończenie prac planistycznych i przygotowawczych umożliwiających rozpoczęcie budowy w 2023 r. inwestycji CPK i inwestycji towarzyszących. W 2023 roku rozpoczniemy prace budowlane na terernie lotniczego ,,Portu Solidarności" i na pierwszych 531 km nowych linii kolejowych - czytamy w komunikacie Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Program wieloletni CPK zostanie sfinansowany bez obciążania budżetu państwa. CPK to wielki program pozyskiwania do Polski kapitału z zewnątrz, ze środków europejskich i komercyjnych. Na dobre inwestycje wpisujące się w politykę europejską, jak również na lotnisko przesiadkowe, którego budowa ma uzasadnienie komercyjne - twierdzi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

  Zgodnie z harmonogramem lotnisko ,,Port Solidarności" ma powstać do końca 2027 roku, a realizacja wszystkich linii kolejowych prowadzących do CPK z wielu zakątków Polski ma nastąpić do końca 2034 roku.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.