AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIESZKANIA. Czy każdy apartament jest nim w rzeczywistości?

  Sypliania w jednym z apartamentów.

  - Apartament - któż nie słyszał tego określenia? Słusznie zakorzeniło się ono wśród nas jako synonim luksusu i wyobrażenie ponadprzeciętnego miejsca do życia. Przecież taki właśnie powinien być każdy apartament, ale czy tak jest na pewno...? - pisze architekt Maciej Garbowicz z FB MAREK ANTCZAK.

  Jak zwykli mawiać matematycy (a w matematyce nie ma miejsca na błędy): „każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem”. Żeby zasłużyć sobie na miano kwadratu, prostokąt musi wpasować się w określone kryteria, które wyróżnią go na tle pozostałych, mniej idealnych czworoboków. Zupełnie identycznie jest w przypadku apartamentu, a przynajmniej powinno tak być...

  Okazuje się bowiem, że w polskim prawie budowlanym specyfikacja techniczna apartamentu nie jest oficjalnie określona. Teoretycznie wystarczy więc, że mieszkanie o takim standardzie będzie spełniało te same wymogi, co każdy inny lokal mieszkalny. Prowadzi to do szeregu nadużyć, zarówno po stronie deweloperów, jak i osób sprzedających mieszkania na rynku wtórnym. Na porządku dziennym jest nazywanie apartamentem lokalu o podwyższonym standardzie.

  Aby obiekt mieszkalny mógł zasługiwać na miano apartamentu, musi posiadać kilka niezbędnych cech, z czego odpowiedni rozkład pomieszczeń to absolutny must-have. Wymogiem jest podział lokalu na część dzienną i nocną oraz wydzielenie garderób, kilku łazienek oraz przestronnych balkonów, tarasów czy ogrodów zimowych. Minimalna powierzchnia apartamentu powinna oscylować w granicach 95-100 mkw. Tymczasem, na rynku deweloperskim określane są tak już 50- czy nawet 30-metrowe mieszkania, co jest wynikiem swobody w używaniu tego określenia.

  Warto również zaznaczyć, że nie tylko pojedyncze mieszkanie, ale cały budynek powinien oferować odpowiednie rozwiązania, aby znajdujące się w nim przestrzenie spełniały kryteria apartamentu. Występująca w obiekcie winda, garaż podziemny, ochrona, recepcja w budynku lub na osiedlu, wysoki standard wykończenia oraz bliskość infrastruktury usługowej to typowe atrybuty apartamentowca. Co więcej, w apartamentach powinny znajdować się następujące elementy: klimatyzacja, odpowiednie doświetlenie światłem dziennym oraz ponadstandardową wysokość kondygnacji.

  W związku z tym, że apartamenty znajdują się często w dzielnicach centralnych - wysoko zurbanizowanych - ważną kwestią jest też ich wyciszenie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U Nr 75, poz. 690 z 2002 r.) oraz polską normą PN 87/B-02151/02, dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniu mieszkalnym w ciągu dnia nie powinien przekroczyć 40 dB, a w nocy - 30 dB.

  Należy więc pamiętać, że nie można nazywać danego mieszkania apartamentem tylko dlatego, że jego cena za mkw jest wysoka. Bardzo często nie przewyższa ona bowiem rzeczywisty standard lokalu. Z badań dotyczących polskiego rynku mieszkaniowego jasno wynika, że tylko niecały 1 % przestrzeni oferowanych przez deweloperów spełnia kryteria apartamentu.

  Maciej Garbowicz

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.