AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SZTUKA. ,,Have a nice cry!" w Galerii Tarasina

DATA: 7 kwietnia 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Bartosz Zimniak, Ewa Mrozikiewicz. Zdjęcie: Sandra Radys, stroje: Aurelia x Zwei Frauen.

  Na wystawę ,,Have a nice cry!" zaprasza kaliska Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.

  To prezentacja projektu nagrodzonego w 5. edycji Konkursu dla kuratorów. Wystawę, której otwarcie nastąpi w najbliższy piątek, tworzy duet artystyczno-kuratorski: Ewa Mrozikiewicz i Bartosz Zimniak.

  Przesłanie projektu podkreśla kluczową rolę terapii psychologicznej, holistycznie traktując tematy dbania o siebie i rozwoju więzi międzyludzkich. Tytuł nie jest jedynie chwytliwym hasłem, podkreśla on egzystencjalną postawę twórców, w której płacz i okazywanie słabości jest mile widziane.

  Projekt ,,Have a nice cry!" swój początek miał w przyjaźni, wspólnym przeżywaniu terapii, wzajemnej trosce i zrozumieniu terapeutycznych momentów psychicznego dołka. Dzięki powstałej w ten sposób więzi tradycyjne role - artysty i kuratorki - przestały być ważne, a na pierwszy plan wysunęło się wspólne działanie i dobro jego uczestników. Centrum ekspozycji jest przytulna przestrzeń do wyciszenia się i odpoczynku stylizowana na gabinet terapeutyczny. Kojący charakter wystawy podkreśla wszechobecny kolor niebieski, według naukowców stabilizujący układ nerwowy.

  Prezentowane prace dotykają tematu równowagi psychicznej, uzależnień, śnienia i podświadomości oraz krytyki kapitalizmu.

  Twórcy wystawy zapraszają do przestrzeni, w której można wygodnie usiąść, odprężyć się i wypłakać za wszystkie czasy. Wystawa dostępna będzie do 27 maja.

  Ewa Mrozikiewicz (ur. 1990) - artystka wizualna i kuratorka sztuki. Ukończyła Edukację Artystyczną (specjalności: krytyka i promocja sztuki oraz strategie kuratorskie i promowanie kultury) na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2015). Na macierzystej uczelni prowadzi zajęcia z przedmiotów związanych z kuratorstwem i organizacją wystaw. W 2016 r. pracowała na stanowisku kuratorki w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu. Fascynują Ją momenty błędu i porażki, czego efektem jest autorski magazyn o sztuce Important Art Magazine. Jest współzałożycielką galerii FWD:, w której promuje sztukę konceptualną i eksperymenty kuratorskie.

  Autorka bloga Piękna Katastrofa (www.pieknakatastrofa.pl). W ciągu siedmiu lat życia zorganizowała przeszło 50 niszowych wydarzeń kulturalnych, kreatywnych warsztatów i projektów kuratorskich. Dzięki czemu udało jej się wypalić zawodowo, nadwyrężyć zdrowie psychiczne, wielokrotnie przekroczyć swoje granice i zaniedbać potrzeby. 

  Teraz na macierzystej uczelni, w ramach Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, stara się zachęcić studentów, aby nie szli w jej ślady. Wraz z Anią Rulecką stworzyła projekt ,,Zapytaj Mokoszy", cykl wystaw i spotkań, których motywem przewodnim jest kobieca wspólnotowość oraz siostrzana siła. Jej prace były pokazywane na wystawach: Forward Tarot (2021), ,,Wyczekując trzydziestego lutego" w lokalu prywatnym w Poznaniu (2020), wystawie Laureatów Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania (2018), Galerii Sztuki Rozruch w Poznaniu, podczas partyzanckiej akcji artystycznej We have no Mess/age w ramach Antwerp Art Weekend w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii (2015). Wierzy w herstory, w swoich tekstach łączy feminizm i teorię dezintegracji pozytywnej. Chaos wewnętrzny stara się zamaskować, sprzątając i segregując przedmioty domowe. Gardzi propagandą sukcesu.

  Bartosz Zimniak (ur. 1991) - artysta intermedialny, wykorzystujący w swojej twórczości performance, instalacje, video-art oraz sztukę społecznie zaangażowaną. Porusza tematy związane z tożsamością, tradycją, przynależnością oraz zadaje pytania wokół szeroko rozumianego patriotyzmu i polskości.

  W 2013 roku ukończył kierunek Filozofia i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł magisterski obronił na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na kierunku Intermedia. Od 2014 roku nieprzerwanie mieszka w Gdańsku, czerpiąc energię twórczą i siłę z kontaktu z morzem. W 2017 roku, w nadmorskiej dzielnicy Gdańsk - Nowy Port, założył Galerię Społecznie Zaangażowaną MEWKA, gdzie wraz z mieszkańcami, artystami i artystkami organizuje: wystawy, warsztaty oraz spotkania tematyczne. Mimo wielu sukcesów na płaszczyźnie artystycznej, doświadczył poczucia porażki egzystencjalnej, które zmotywowało go do rozpoczęcia nowej drogi w rozwoju duchowym. Wybrane wystawy, festiwale oraz nagrody: Międzynarodowy Festiwal Narracje (2015), Wyspa 3.0 Mapa i Terytorium (2015), Festiwal Młode Wilki, (2016), V Dwubiegunowe Spotkania Performerów (2017), Zrozumieć Sierpień Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk (2018), Wystawa PLaża: Galeria FWD: (2020), Kaliskie Biennale Sztuki A-Kumulacje (2017, 2019, 2021), Voyage, voyage: MEWKA. Galeria Społecznie Zaangażowana (2022), Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), Finalista 15. edycji Konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2016). 

  Wyróżnienie Prezydenta Miasta Gdańska za działalność artystyczno-społeczną (2018). Laureat Głównej Nagrody na XIII Festiwalu Filmów Jednominutowych (2018). Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2019), Stypendysta Miasta Gdańska (2021).

   

  Wernisaż wystawy ,,Have a nice cry!" zaplanowano w piątek, 8 kwietnia o godz. 19.00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina przy pl. św. Józefa 5.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.