AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SZACHY. Kącik szachowy mistrza Sroczyńskiego - część 6

DATA: 19 kwietnia 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Maciej Sroczyński - mistrz szachowy. Fot. Tomasz Skórzewski.

  Zapraszamy do kolejnej, szóstej już części Kącika Szachowego Macieja Sroczyńskiego, mistrza FIDE, prezesa i trenera KTS Kalisz.

  Atak z odsłony (cz. 6)

  Występuje wtedy, kiedy jedna figura zmieniając swoje położenie odsłania inną figurę własnego koloru, co powoduje atak na bierkę przeciwnika. Atakować może zarówna odsłaniana, jak i figura, która wykonała ruch. Atak z odsłony zyskuje na sile, kiedy zaatakowany został król (szach z odsłony lub podwójny szach).

  Popularne układy figur współpracujących podczas partii przy ataku z odsłony: hetman i skoczek, goniec i wieża oraz wieża i skoczek.

  Przykład 1 (ruch białych)

  Przykład szkoleniowy (ruch białych). Bardzo często spotykany błąd czarnych w obronie rosyjskiej, doprowadza to do pozycji na poniższym diagramie.

  1. Se2-c6 Na linii „e” znajduje się biały hetman e2, skoczek e5 oraz król e8. Skoczek idzie na c6 wydaje się, że pod bicie, ale jego wzięcie nie jest możliwe bowiem nastąpił atak z odsłony. Hetman e2 szachuje króla na e8 i to czarnego monarchę trzeba obronić w pierwszej kolejności.

  1... Gf8-e7 goniec zasłania czarnego króla
  2. Sc6:d8 czarne wykorzystują dogodną sytuację i zbijają czarnego hetmana, zyskując wygrywającą przewagę.

   

  Chiny należą do ścisłej szachowej czołówki szachowej. W 2009 roku w mistrzostwach Chin (Li Chao - Bu Xiangzhi) powstała taka pozycja. Grający czarnymi wpadł na bardzo oryginalne rozwiązanie.

  Przykład 2


  1...Ha1:d1! czarne oddają swojego cennego hetmana, aby zaciągnąć króla na pole d1
  2. Kd2:d1 Gd5-f3 atak z odsłony, który jest jednocześnie podwójnym szachem, białego króla atakują goniec f3 oraz wieża d8
  3.Kd1-c1 Wd8-d1# nie miało znaczenia czy król pójdzie na e1 czy c1 i tak czarne kończyły pojedynek ruchem wieży na dół szachownicy.

   

  Maciej Sroczyński

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.