AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Teatr Komedii Impro. I Ty możesz zostać reżyserem!

DATA: 20 kwietnia 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Teatr Komedii Impro zaprasza w sobotę na dwa spektakle do CKiS-u. Fot. Teatr Impro.

  Teatr Komedii Impro w Łodzi oraz Centrum Kultury i Sztuki, w ramach podjętej niedawno długofalowej współpracy, zapraszają w sobotę, 23 kwietnia na dwa improwizowane spektakle.

  O godz. 11:00 łódzcy aktorzy zaprezentują „Bajkę (nie) tylko dla dzieci”, wieczorem zaś - o godz. 18:00 - również improwizowany, a jednocześnie najbardziej szalony spektakl repertuarowy - IMPRO BANG! Oba przedstawienia są premierowe i w całości improwizowane, zatem przed wejściem na scenę żaden z aktorów, nie wie, co zdarzy się za chwilę. O tym zadecyduje… dorosła lub dziecięca publiczność.

  U nas bajki piszą dzieci
  Weekendowe spotkanie z improwizacją rozpocznie się spektaklem cieszącym się największym zainteresowaniem, czyli „Bajką (nie) tylko dla dzieci”. Na samym początku aktorzy zapytają najmłodszych, jakie imiona mają mieć główne postacie i gdzie ma się toczyć akcja. Wspólnie określą też zadanie do wykonania. Najbardziej śmiałych widzów poproszą też o pomoc w wybraniu kostiumów. Później, już w czasie spektaklu, milusińscy będą mogli pojawić się na scenie, aby zagrać w wymyślonej przez siebie bajce.

  Dzieciaki zwykle bardzo aktywnie włączają się w spektakl i chętnie stają się jego twórcami. Tym bardziej, że mogą być nie tylko rycerzami lub księżniczkami, ale także np. płatkami róży, elementami samochodów, czy też dzikimi zwierzętami. - Czasem nas ta ich wyobraźnia zaskakuje. Zdarzało mi się grać „Obraz nędzy i rozpaczy”, „Stopę procentową”, „Smoka, który boi się latać”, a nawet „zakochaną Inflację”. Gdy dzieci wymyślają takie inspiracje trudno zachować powagę. Jeśli uda mi się przemycić coś edukacyjnego podczas improwizacji, jestem bardzo zadowolony - mówi Jacek Sut, pisarz, reżyser, producent i aktor Teatru Komedii Impro, związany również z Kaliszem, gdzie w 2000 roku reżyserował swoje przedstawienie dyplomowe.

  „Bajki (nie) tylko dla dzieci” zwykle stają się dla widzów rodzinną zabawą w teatr i okazją do odkrywania wspólnego świata fantazji. - Jeśli chcesz poznać swoje dziecko, przyjdź na bajkę impro. Najmłodsi często zdumiewają tym, jak postrzegają świat. To wyjątkowa czasem niepowtarzalna okazja dla rodziców, aby mogli „zajrzeć do głowy” dziecka - przekonuje aktorka i impresario Teatru Komedii Impro Anna Modrzejewska. - Często to właśnie u nas rodzice poznają świat marzeń i pragnień swoich pociech. Naucz się spontaniczności patrząc na dziecko, przyjdź z nim do teatru i zachwyć się jego wyobraźnią.

  I Ty możesz zostać reżyserem
  Wieczorem łódzcy aktorzy zapraszają na kolejną porcję improwizacji - niepowtarzalny i brawurowy wieczór z kolejnym premierowym spektaklem. Tym razem będzie to IMPRO BANG!, czyli zbiór tzw. gier impro. To następujące po sobie kilkuminutowe scenki, w których aktorzy mierzą się z wyzwaniami rzucanymi przez publiczność. Improwizatorzy proszą o sugestie dotyczące miejsca akcji i ról, w jakie będą się wcielać, i na tej podstawie na bieżąco tworzą spektakl.

  Aktor, jeśli tak zadecydują widzowie, może stać się dowolną postacią, przedmiotem, a nawet np. emocją lub uczuciem. IMPRO BANG! to dynamiczne przedstawienie pełne śmiechu i interakcji z publicznością, które zdarza się tylko raz. - To prawdziwy intelektualny rollercoaster, istna burza mózgowa, zabawa w teatr i tworzenie wspólnego świata fantazji - zaznacza Jacek Stefanik, dyrektor artystyczny Teatru Komedii Impro w Łodzi, który przypomina sobie, że podczas jednego ze spektakli grał wymyślone przez jednego z widzów „stepy akermańskie rzucające nieregularny cień”.

  Relaks gwarantowany
  Aktorzy z Łodzi przekonują, że to tylko jeden z przykładów, z jak niecodziennymi pomysłami rzucanymi przez publiczność muszą się mierzyć. Zapewniają, że spektakle improwizowane to znakomita odskocznia od codzienności i gwarantowany relaks. Tak bardzo w dzisiejszych czasach potrzebny.

  W czasie sobotnich przedstawień nie zabraknie inteligentnego humoru, błyskotliwych żartów i zwrotów akcji. Ale - jak zapewniają artyści - może być też nastrojowo, a nawet nostalgicznie. - Wszystko zależy od publiczności - zaznacza Jacek Stefanik. I dodaje, że nie zabraknie improwizowanych piosenek, tworzonych przez aktorów ad hoc, kiedy to muszą muzycznie reagować na to, co dzieje się na scenie.

  Kalisz miastem sztuki aktorskiej
  Łódzcy improwizatorzy pojawiają się się w Kaliszu po raz kolejny. Jesienią 2021 roku występowali tutaj podczas 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych, spektakl improwizowany prezentowali także w lutym 2022 roku. Już dziś wiadomo, że w Kaliszu pojawią się 12 czerwca, na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych LA STRADA. - Przyjaźń i współpraca z Centrum Kultury i Sztuki umożliwia nam wracanie do tego wspaniałego miasta. Kalisz od zawsze był dla mnie miastem sztuki aktorskiej, a tutejszy festiwal właśnie jej jest poświęcony. A impro to teatr, w którym aktor, jak nigdzie indziej, poszerza swoje możliwości w każdej dziedzinie - mówi Anna Modrzejewska.

  Najbliższe spektakle odbędą się 23 kwietnia 2022 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej 6:
  - o godz. 11 - „Bajka (nie) tylko dla dzieci”
  - o godz. 18 - IMPRO BANG!

  Bilety dostępne są na stronie ckis.kalisz.pl.

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.