AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KONCERT. Gwiazdy polskiej opery. Najpiękniejsze arie

DATA: 25 kwietnia 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  W piątek, 29 kwietnia w Filharmonii Kaliskiej wystąpi plejada gwiazd polskiej sceny operowej: Anna Radziejewska (mezzosopran), Milena Lange (sopran), Sylwester Smulczyński (tenor) oraz Artur Janda (baryton).

  Tego wieczoru można będzie usłyszeć najpiękniejsze arie, duety oraz sceny zespołowe z oper mistrza stylu bel canto Gioacchino Rossiniego. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi maestro Ruben Silva. Koncert otworzy znakomita uwertura do opery „Sroka Złodziejka”. Rossini to jeden z najwybitniejszych kompozytorów operowych. Swoją twórczością przyczynił się do ugruntowania Włoch jako operowej stolicy na muzycznej mapie świata.

  Podczas tego koncertu melomani usłyszą także fragmenty oper, które przyniosły Rossiniemu największy rozgłos i na stałe zapisały się w mistrzowskim kanonie. „Włoszka w Algierze”, „Turek we Włoszech” oraz bezsprzeczny triumf kompozytora, czyli „Cyrulik sewilski”. Melodyjność, włoski temperament, młodzieńczy wigor i niepohamowany humor sprawiły,  że tytuł stał się arcydziełem opery komicznej. Napisany w rekordowym czasie niespełna trzech tygodni, wzniósł on Rossiniego na szczyt sławy, mimo że prapremiera w rzymskim teatrze była jedną wielką klęską. Dziś w odbiorze każda strona partytury jawi się jako prawdziwy klejnot kompozytorskiego mistrzostwa i muzycznego dowcipu.

  W „Semiramidzie” opartej na sztuce Woltera Rossini powiększył znacznie rolę orkiestry w porównaniu do wcześniejszych swoich oper. Nie brak tu nawet zespołu instrumentów dętych, co na tamte czasy było efektem dość śmiałym i nietypowym. W programie koncertu znalazł się również fragment genialnej opery „Kopciuszek” oraz znana na całym świecie uwertura do opery „Wilhelm Tell” ostatniego dzieła napisanego przez kompozytora. Galę poprowadzi Witold Pelka.

  Koncert odbędzie się w piątek, 29 kwietnia o godz. 19:30 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28/30 (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu).

  Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. al. Wolności 2 od pon. do czw., od godz. 11:00 do 17:00. W pt. od godz. 11:00 do 15:00, od 18:30 do 19:30 w miejscu wydarzenia oraz online na stronie:https://bityl.co/BuJd

  (nel)

  Wykonawcy:

  Milena Lange - sopran  
  Anna Radziejewska - mezzosopran
  Sylwester Smulczyński - tenor   
  Artur Janda - baryton
  Ruben Silva - dyrygent
  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
   
  Witold Pelka - prowadzenie koncertu

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.