AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

W BIBLIOTECE. Wernisaż wystawy z okazji Roku Marii Konopnickiej

DATA: 15 maja 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Od lewej: wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, dyrektor MBP Robert Kuciński i Monika Sobczak-Waliś, kuratorka wystawy. Fot. KPM.

  W Bibliotece Głównej MBP odbył się wernisaż wystawy „Mariaże Marii” przygotowanej w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej. 

  Urodzona w Suwałkach poetka to właśnie nasze miasto uważała za rodzinne. Tutaj dorastała, brała ślub, czerpała pierwsze inspiracje do swoich późniejszych utworów. Ekspozycja opowiada o Marii z Wasiłowskich Konopnickiej poprzez różne aspekty jej życia i działalności. Mamy więc Marię - suwałczankę, kaliszankę, kobietę, matkę, pisarkę, turystkę, emancypantkę…

  Każdy z nas ma „swoją” Marię Konopnicką. Dla jednych to autorka utworów dla dzieci, dla innych bohaterka szkolnych akademii, dla jeszcze innych symbol feminizmu. Jaka Maria Konopnicka była naprawdę - tego dzięki samej zainteresowanej nigdy się nie dowiemy. Skutecznie zacierała za sobą ślady, myliła tropy i pozostawiała niedopowiedzenia. To jest w tej postaci najbardziej frapujące - powiedziała w czasie otwarcia Monika Sobczak-Waliś, kuratorka wystawy.

  Na ekspozycji można zobaczyć skany wielu dotąd nieudostępnianych w Kaliszu dokumentów, fotografii oraz rękopisów w tym: kartę Kaliszanina z 1870 r. z wierszem W zimowy poranek stanowiącym debiut literacki Konopnickiej oraz reprint rękopisu Roty uznawanej za jedną z najbardziej patriotycznych polskich pieśni.

  Kopie swoich cennych zbiorów na potrzeby wystawy udostępniły: Archiwum Państwowe w Suwałkach, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce prof. UAM dr. hab. Bogdana Hojdisa - powiedział Robert Kuciński, dyrektor MBP.

  Wystawę, przygotowaną przez Monikę Sobczak-Waliś (opracowanie merytoryczne) oraz Arkadiusza Błaszczyka (opracowanie graficzne) można oglądać w godzinach pracy Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66 do końca maja. Szczególnie mile widziani są uczniowie, dla których organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci warsztatów z sitodruku. Każdy z odwiedzających w specjalnie do tego przygotowanym miejscu może wyrazić, za co kocha Marię Konopnicką.

  (RED)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.