AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Dawny cmentarz żydowski. Ugoda podpisana

DATA: 19 maja 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  O podpisaniu ugody poinformował prezydent Kinastowski. Fot. KPM.

  Miasto podpisało ugodę ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Dokument stanowi ostateczne uregulowanie stosunków własnościowych Związku na terenie Kalisza.

  Dokument podpisano 17 maja w Warszawie w wyniku wieloletnich negocjacji. - Ugoda dotyczy w szczególności terenu dawnego cmentarza żydowskiego położonego pomiędzy ulicami Handlową, Skalmierzycką i Nowy Świat oraz ustalenia zasad ochrony i standardów zachowania i upamiętnienia cmentarza – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. - Uważam, że jest to ugoda bardzo korzystna dla miasta. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP zrzeka się roszczeń do budynków dawnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, budynków warsztatowych, budynków mieszkalnych i pozostałych nieruchomości zabudowanych. Związkowi została przekazana niezabudowana część terenu, którą Miasto przejmie w użyczenie.

  Założony w XIII wieku cmentarz należał do najstarszych nekropolii żydowskich na ziemiach polskich. Tu pochowany został m.in. rabin Abraham Gombiner. To dla wyznawców judaizmu niezwykle ważne miejsce. Zawarta ugoda pozwoli na odpowiednie upamiętnienie osób, które tam spoczęły.

  Miasto Kalisz planuje utworzenie w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego lapidarium, gdzie wyeksponowane zostaną macewy, również te znajdujące się obecnie przy ulicy Podmiejskiej. Będzie to teren ogólnodostępny. Forma upamiętnienia dawnego cmentarza będzie uzgadniana z gminą żydowską.

  Obecnym władzom Miasta Kalisza udało się wznowić postępowanie przed komisją regulacyjną, które wcześniej zawieszono na kilka lat. Od ponad 2,5 roku prowadzono rozmowy z przedstawicielami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich we Wrocławiu, z rabinami, w tym Naczelnym Rabinem Polski. Doprowadziły do finału, jakim jest zawarcie ugody. Jednocześnie Związek zobowiązał się do wycofania wniosków skierowanych do Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczących ponad 50 nieruchomości na terenie Kalisza. - Sprawa jest definitywnie rozwiązana i zaczynamy pisać nową historię kalisko-żydowską, polsko-żydowską w Kaliszu - podkreśla prezydent Krystian Kinastowski.

  (nel - źródło KPM)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.