AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SIATKÓWKA. Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych!

DATA: 5 sierpnia 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Od lewej: Tadeusz Skarżyński- Przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Grzegorz Kulawinek - wiceprezydent Kalisza, Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do Polonii i Polaków za Granicą oraz Błażej Wojtyła - prezes MKS-u Kalisz. Fot. MKS Kalisz.

  W Kaliszu odbędą się Siatkarskie Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych “Polonia Euro Volley 2022”.

  Po przywitaniu wszystkich uczestników oraz zebranych dziennikarzy przez Błażeja Wojtyłę, Prezesa Zarządu Miejskiego Klubu Sportowego Kalisz będącego jednym z organizatorów turnieju jako pierwszy głos zabrał Jan Dziedziczak, będący Pełnomocnikiem Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz jednocześnie osobą aktywnie wspierającą polski sport na wielu szczeblach. Minister Dziedziczak krótko nakreślił historię Polonii, zwracając uwagę na aspekty pozasportowe, jakie niesie za sobą organizacja tego typu przedsięwzięć.

  - Jako osoba koordynująca politykę polonijną państwa polskiego powiem, że poza granicami naszego kraju mamy ponad 20 milionów obywateli. Stąd też koncepcja intensywnej współpracy z naszymi Rodakami tak, aby czuli się blisko Polski. Abyśmy my, jako Polacy w kraju, troszczyli się o nich, ale także, żeby oni byli aktywnymi Polakami poza granicami kraju, promotorami dobrego imienia Polski, lobbystami propolskimi, wreszcie, żeby pilnowali przekazywania polskości następnym pokoleniom. Znakomitym narzędziem do tego celu jest sport. Z wielką przyjemnością chciałbym ogłosić, że w Kaliszu, w sierpniu tego roku odbędą się Siatkarskie Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych. To właśnie w hali Kalisz Arena będziemy mogli oglądać najlepsze drużyny polonijne z całej Europy. W biznesie międzynarodowym używa się pojęcia "win-win" - obie strony wygrywają. Myślę, że przy organizacji tego turnieju właśnie tak jest. Wygrywa Kalisz, wygrywają polskie interesy poza granicami kraju, wygrywa Polonia. Jeszcze raz bardzo dziękuję za zaproszenie i cieszę się, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów może współorganizować ten turniej i być jego sponsorem - powiedział Jan Dziedziczak,  Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

  Grzegorz Kulawinek, Wiceprezydent Miasta Kalisza zwrócił uwagę na aktywny, zwłaszcza w zakresie sportowym, kaliski samorząd. Podkreślił również walory okołosportowe turnieju, a także korzyści jakie wynikają z faktu bycia współorganizatorem Siatkarskich Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych. - Walor Sportowy jest jasny dla wszystkich, ale ten projekt ma także charakter historyczny, patriotyczny i wielce społeczny. Poza tym, że niektórzy z uczestników pojawią się po raz pierwszy w naszym mieście czy kraju to także będzie to platforma do wymiany poglądów. Nie tylko sportowych, ale też społecznych i politycznych. Wielka promocja miasta, na kolejnym międzynarodowym wydarzeniu promującym Miasto Kalisz. Z głęboką radością przyjąłem propozycję zorganizowania Siatkarskich Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych, bo myślę, że Kalisz jest najlepszym sportowym samorządem właśnie dzięki imprezom takiej rangi. Wychodzącym poza ramy województwa, a nawet poza ramy kraju. Cieszy nas również, że w okresie wakacyjnym stwarzana jest nie lada atrakcja z możliwością uczestniczenia mieszkańców czy osób odwiedzających Kalisz w wydarzeniach towarzyszących mistrzostwom, np. Pikniku Polonijnym odbywającym się przed halą Kalisz Arena - stwierdził Grzegorz Kulawinek, Wiceprezydent Miasta Kalisza.

  Na aspekcie historycznym skupił się z kolei Tadeusz Skarżyński, Przewodniczący Rady Miasta Kalisza. Jego zdaniem przybywające do Kalisza środowiska polonijne, dla których często będzie to pierwszy kontakt z Kaliszem czy nawet Ojczyzną mogą wywieźć stąd pozytywny obraz naszego miasta, w którym historia naszego kraju zawarta jest w pigułce. Takie wydarzenia mogą sprawić, że Kalisz stanie się niejako ambasadorem sprawy polskiej wśród Polonii. - Turnieje takie jak Siatkarskie Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych  powinny stanowić podstawę budowania marki Kalisza jako miasta, które Polonia powinna poznać. Na co dzień szczycimy się mianem najstarszego miasta w Polsce, czy też najstarszego ośrodka z metryką pisaną, wspominając jednocześnie, że Kalisz jest niejako miastem, w którym państwowość polska się rodziła. Uważam, że takie imprezy jak wspomnienie Mistrzostwa powinny być jedną z cegiełek budowania tożsamości miasta Kalisza również wśród środowisk polonijnych. Tutaj historia Polski jest zawarta w pigułce, mam nadzieję, że drużyny, które przybędą do Kalisza wywiozą stąd niesamowite wrażenia. Jestem szczerze przekonany, że Kaliszanie z całą swoją serdecznością pokażą jak Rodacy w Ojczyźnie odnoszą się z dużym ciepłem do Polonii, którą różne okoliczności dziejowe zmusiły do opuszczenia naszych granic. Po to, aby Kalisz stał się ambasadorem Polski poza jej granicami - powiedział Tadeusz Skarżyński, Przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

  O kwestiach organizacyjnych, harmonogramie wydarzeń oraz atrakcjach nie tylko dla uczestników, ale również mieszkańców Kalisza wspomniał Błażej Wojtyła, Prezes Zarządu Miejskiego Klubu Sportowego Kalisz. Poza obserwowaniem rozgrywek sportowych kaliszanie będą mogli zobaczyć wystawy sportowe, historyczne oraz uczestniczyć w Pikniku Polonijnym, na którym coś dla siebie znajdzie każdy z mieszkańców Kalisza.

  - Zapraszam wszystkich mieszkańców Kalisza w dniach 11-14 sierpnia. Sportowe aspekty Siatkarskich Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych będą odbywały się 12 i 13 sierpnia w hali Kalisz Arena oraz sąsiedniej hali Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Wielki finał jest planowany na sobotę 13 sierpnia, w okolicach godz. 15:00. Turniej wyłoni pierwszego Siatkarskiego Mistrza Europy Drużyn Polonijnych. Wokół mistrzostw zorganizowanych będzie dużo atrakcji zarówno dla uczestników, jak i mieszkańców Kalisza odwiedzających halę w tym czasie. Przez dwa dni w holu hali Kalisz Arena odbywać się będzie wystawa polonijna, zebrane na wystawie zostały również wszystkie medale i puchary pochodzące ze złotych lat kaliskiej siatkówki, pojawi się również wystawa historyczna dotycząca Kalisza. Punktem najważniejszym poza rozgrywkami będzie Piknik Polonijny, który odbędzie się w sobotę w godz. 11-17. Będzie to impreza rodzinna, podczas której coś dla siebie znajdą wszyscy mieszkańcy Kalisza - twierdzi Błażej Wojtyła, Prezes Zarządu Miejskiego Klubu Sportowego Kalisz.

  Uczestniczące w turnieju zespoły przybędą do Kalisza już w najbliższy czwartek, 11 sierpnia. Natomiast rozgrywki o tytuł pierwszego w historii Siatkarskiego Mistrza Europy Drużyn Polonijnych trwać będą przez piątek i sobotę (12-13) sierpnia w hali Arena.

  (jav)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.