AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TEATR. Premiera "Kto się boi Virginii Woolf?" (FOTO)

DATA: 7 września 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Kaliski teatr zaprasza na premiere 10 września.

  Nieprzyzwoita i szokująca - takimi słowami określano tę sztukę po premierze w 1962 roku. Filmowa adaptacja z Elizabeth Taylor w głównej roli była zakazana w niektórych amerykańskich stanach. Pomimo tego, „Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albeego to do dzisiaj jeden z największych przebojów scen na całym świecie, a już 10 września po raz pierwszy zobaczymy ją na deskach kaliskiego Teatru.

  Środek nocy w małym, uniwersyteckim miasteczku. Między małżonkami z długim stażem - Martą i Georgem - dochodzi do sprzeczki po powrocie z zakrapianego przyjęcia. Przybycie do ich domu dwójki gości - świeżo upieczonego wykładowcy biologii i jego uroczej żony, których Marta zaprosiła na późne afterparty bez wiedzy męża - staje się osią narastającego konfliktu.

  Wkrótce cała czwórka zostaje wciągnięta w prowokacyjną, cyniczną i pełną oskarżeń grę, która zupełnie wymyka się spod kontroli, gdy Marta łamie najważniejszą zasadę panującą w jej związku…

  Sztuka Edwarda Albeego, pomimo wielu kontrowersji związanych z mocnym językiem i „nieprzyzwoitą" - jak na lata 60. XX wieku - tematyką, otrzymała nagrodę Tony - jedną z najważniejszych nagród teatralnych w Ameryce. Dlaczego autor nie otrzymał Pulitzera? Albee wyprzedzał swoje czasy - jury konkursu w 1963 roku wyłoniło go jako zwycięzcę, lecz ta decyzja została zablokowana - sztuka była zbyt obrazoburcza, aby mogła zostać nagrodzona. Nie obyło się bez skandalu także nagrodzenie kilka lat później filmowej adaptacji z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem w rolach głównych aż pięcioma Oscarami. Niektóre konserwatywne stany w USA zakazywały pokazów filmu, w którym po raz pierwszy w historii kina na ekranach aktorka wypowiadała słowa uznawane wtedy za bluźnierstwa, w tym słynne „screw you" i „goddamn".

  W kaliskiej adaptacji w reżyserii Radosława B. Maciąga zagrają Agnieszka Dzięcielska w roli Marty i Wojciech Masacz w roli George’a, natomiast w rolę młodego małżeństwa wcielą się Jakub Łopatka (Nick) i Aleksandra Pałka-Łopatka (Skarbie).

  - Nie widziałem jeszcze kaliskich aktorów w takiej formie. To, czego przy pracy nad tym tekstem udało im się dotknąć na scenie, to prawdziwy majstersztyk - zapowiada reżyser Radosław B. Maciąg. - Co zobaczymy w najnowszej premierze? Doskonale skrojone kreacje aktorskie, zaskakujące zwroty akcji i wyważone napięcie, nieustannie balansujące na granicy tragedii i komedii - dodaje Marcelina Hertmann z biura promocji i reklamy kaliskiego Teatru.

  Sztukę tłumaczył Jacek Poniedziałek, scenografię i kostiumy zaprojektowała Dominika Nikiel, a choreografię i ruch sceniczny stworzyła Karolina Rentflejsz

  (jav)

   

  PREMIERY - KIEDY BĘDĄ GRANE SPEKTAKLE?

  Premiera sztuki "Kto się boi Virginii Woolf?" na Scenie Kameralnej zaplanowana jest na 10 września, a kolejne przedstawienia odbędą się 11, 16, 17, 18 września oraz 22, 23 i 25 października.

  To nie koniec teatralnych nowości w "Bogusławskim". 30 września odbędzie się kolejna premiera - "Idzie skacząc po górach" na podstawie wybitnej powieści Jerzego Andrzejewskiego.

   

  BILETY NA SPEKTAKLE

  Bilety są dostępne w kasie Teatru i online: https://www.teatr.kalisz.pl/repertuar/kalendarium/


  GODZINY OTWARCIA KASY BILETOWEJ

  poniedziałek: nieczynne
  wtorek-piątek: 10.00–14.00, 15–19.00
  sobota: 15.00–19.00
  niedziela: dwie godziny przed spektaklem
  Rezerwacje na bilety można składać w Biurze organizacji widowni:

  tel. 62 760 53 10 / mail: bow@teatr.kalisz.pl

  Fot. Marcelina Hertmann.

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.