AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

WERNISAŻ. RHIZOPOLIS w Galerii Tarasina

DATA: 8 września 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Na wernisaż wystawy zaprasza w czwartek Galerii Tarasina. Fot. Galeria Tarasina.

  Na wernisaż wystawy RHIZOPOLIS zaprasza w czwartek Galeria Tarasina.

  Rhizopolis Joanny Rajkowskiej opowiada historię o współistnieniu. Miasto korzeni to podziemny świat, do którego człowiek powinien zstąpić, żeby zrozumieć swoją zależność od procesów biologicznych, zachodzących również w jego własnym ciele.

  Kaliska prezentacja głośnego projektu Joanny Rajkowskiej - Rhizopolis jest opowieścią o nim w językach: filmu, dźwięku i fotografii. Zamiast prostego przeniesienia instalacji do innej przestrzeni mamy do czynienia z transferem jej idei w nowe miejsce. Artystka posłużyła się w tym celu czułymi instrumentami rejestracji obrazu i dźwięku: wielkoformatową fotografią o dużej dokładności odwzorowania oraz zapisem performansu wykonanego przez muzyka, Andrew Dixona, prywatnie partnera Rajkowskiej.

  Pierwsza część ekspozycji to właśnie film, który odwzorowuje przebieg akcji. Mroczne przesilenie, zrealizowanej w przestrzeni Rhizopolis siódmego sierpnia 2021 roku. Nagie ciało wykonawcy zagrzebane jest w ściółce. Artysta wokalnie emituje dźwięki, które rezonują z otaczającą go przestrzenią instalacji. Wzmocniony przez efekty akustyczne i cyfrowe dźwięk krąży w pomieszczeniu. Wypełnia je intensywnością i natarczywością życia korzeni.

  Oko kamery sunie wzdłuż ich odsłoniętych organów. Oczy przyzwyczajają się do półmroku. Performans trwa klikanaście minut. Warto się tu zatrzymać, żeby w wybranej wygodnej pozycji pozwolić wibracjom przepłynąć od głowy w głąb ciała aż do stóp.

  Stąd przechodzimy do wnętrza Rhizopolis. Otoczeni przez zdjęcia, niewidocznego na co dzień dla ludzkiego oka, podziemnego życia drzew lepiej rozumiemy brzmienie pierwszej sali. Patrzymy na odwrócony krajobraz. Świat korzeni gęstnieje na wysokości naszych oczu.

  Nasz wzrok śledzi ich wyłaniające się z ciemności nitkowate ciała, zaczepia o porowate struktury. Plącze w niezliczonych, delikatnych połączeniach. Wyobrażamy sobie drzewa, których już nie ma. Zostały wycięte.

  Przyzwyczajeni do rozpatrywania przedsięwzięć w zachodnich, antropocentrycznych kategoriach zysku i wzrostu odbieramy w Rhizopolis inną lekcję. To lekcja współodczuwania. Płynie ona z wyobrażenia świata, który by zrozumieć sam siebie, musiał zejść pod ziemię.

  Wernisaż wystawy RHIZOPOLIS w Galerii Tarasina odbędzie się w czwartek o godz. 19:00. Wstęp jest wolny. Wystawę można będzie oglądać w kaliskiej galerii do 20 listopada. 

  (nel)

  RHIZOPOLIS

  Joanna Rajkowska, Andrew Dixon
  kuratorka: Anna Mituś
  architektura wystawy: Hubert Kielan
  oprawa graficzna identyfikacji wystawy: Daniel Szwed

  Miejsce wystawy:
  Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5
  Wernisaż: 8.09.2022 r., godz. 19.00-22.00
  Czas trwania wystawy: 8.09-20.11.2022 r.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.