AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

FILHARMONIA. Inauguracja nowego sezonu artystycznego

DATA: 15 września 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W koncercie, jako solista, wystąpi pianista Piotr Sałajczyk. Fot. www.salajczyk.com.

  W najbliższy piątek odbędzie się koncert inaugurujący sezon artystyczny 2022/2023 w Filharmonii Kaliskiej

  W programie znajdą się kompozycje dobrze już melomanom znane, jak i zupełna nowość - ,,Pejzaż" w trzech odsłonach na orkiestrę autorstwa Mikołaja Hertla. Utwór, który kompozytor zadedykował Dyrektorowi Naczelnemu i Artystycznemu Filharmonii Kaliskiej Rubenowi Silvie oraz muzykom orkiestrowym, będzie miał swoją światową premierę właśnie na estradzie kaliskiej filharmonii.

  Mikołaj Hertel to kompozytor, pianista i aranżer. Znany twórca muzyki elektronicznej. Autor utworów orkiestrowych. W latach 1977-1981 pisał piosenki dla najwybitniejszych piosenkarzy tamtych czasów, m.in. Alicji Majewskiej, Jerzego Połomskiego czy Zdzisławy Sośnickiej. Część z tych utworów oparta była o rytmy muzyki południowoamerykańskiej (tytm południowych plaż z repertuaru Alibabek czy Bossa nova z talizmanem wykonywana przez Połomskiego). Kompozycja Pejzaż w trzech odsłonach na orkiestrę jest próbą przekłucia tych młodzieńczych fascynacji muzyką latynoską na język orkiestry symfonicznej. 

  Koncert inauguracyjny rozpocznie obok La Mer jedna z najsłynniejszych i najczęściej wykonywanych kompozycji orkiestrowych przedstawiciela francuskiego impresjonizmu muzycznego Claude Debussy’ego zatytułowana ,,Popołudnie fauna". Kompozytor napisał swe dzieło w 1894 r. pod wpływem poematu o tym samym tytule francuskiego poety Stéphane’a Mallarmégo. Następnie melomani usłyszą IV Symfonię koncertującą op. 60 na fortepian i orkiestrę Karola Szymanowskiego. Partię solową wykona Piotr Sałajczyk - pianista, kameralista i pedagog. Przez krytyków zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Laureat nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz, przyznanej za „wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. 
  Po przerwie zaprezentowana zostania zapowiadana prapremiera utworu ,,Pejzaż" w trzech odsłonach na orkiestrę Mikołaja Hertla. Natomiast w finale nastąpi powrót do kręgu francuskiego impresjonizmu - tym razem w wydaniu Maurice’a Ravela i jego słynnej kompozycji na orkiestrę Boléro.

  Boléro powstało w 1927 roku jako muzyka mająca służyć widowisku baletowemu. Kompozytor zdecydował się na stylizację formy tanecznej - ludowego tańca hiszpańskiego, którego nazwą Ravel zatytułował swoje dzieło. Pierwsze wykonania estradowe Boléra spotkały się z niezrozumieniem ze strony publiczności, na salach rozlegały się krzyki, gwizdy i protesty. Nie była to jednak reakcja osobliwa, biorąc pod uwagę rewolucyjność dzieła francuskiego kompozytora. Główną rolę w Bolérze odgrywa bowiem rytm. Podany na wstępie przez werbel, trwa nieprzerwanie i jednostajnie przez cały utwór. Ogromną rolę odgrywa również wspaniała instrumentacja. Ravel był mistrzem, jeśli chodzi o umiejętność wykorzystywania barw poszczególnych instrumentów. Krótki, 18-taktowy temat kompozycji przewija się nieustannie poprzez różne instrumenty, dając słuchaczom fascynującą lekcję instrumentoznawstwa. Dynamika zbudowana na zasadzie narastającego crescendo prowadzi do olśniewającej blaskiem kulminacji. 

  Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Maestro Ruben Silva. Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28/30. Koncert rozpocznie się o godz. 19:30.

  (nel)

   

  BILETY NA KONCERT

  Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. al. Wolności 2 od pon.-czw. od godz. 11:00 do 17:00. W pt. koncertowe od godz. 11:00 do 15:00 i od 18:30 do 19:30 w miejscu koncertu oraz online na stronie: https://bityl.co/EGqG

  Wykonawcy: 
  Piotr Sałajczyk – fortepian 
  Ruben Silva – dyrygent 
  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej 
  Danuta Synkiewicz – prowadzenie

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.