AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZWYCZAJE. Kolędowanie i święcenie bursztynu na Trzech Króli

DATA: 5 stycznia 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  - Noworoczne składanie życzeń zamożności oraz pomyślności jest kultywowane po dzień dzisiejszy. W niedalekiej przeszłości istniał jeszcze zwyczaj obchodzenia z początkiem roku okolicznych domostw i śpiewania przy tym stosownych pieśni - pisze Wojciech Zjawiony, etnograf z kaliskiego muzeum. 

  Z kolędowaniem łączyły się w ludowej tradycji pochody przebierańców. Można było spotkać tura, niedźwiedzia, kozę i bociana.  Z czasem dołączyły do nich, a później je wyparły postacie z jasełek: Śmierć, Diabeł oraz Herod. Na wsi kaliskiej „herody” pojawiały się w okolicach Trzech Króli. Była to grupa młodych mężczyzn w odpowiednich przebraniach i z rekwizytami. Towarzyszył im tamburyn i harmonia, a czasem tylko same skrzypce. Na zakończenie aktorzy otrzymywali datki i urządzali sobie poczęstunek z wesołą zabawą.

  W dzień Trzech Króli święcono w kościele bursztyn, majeranek i czosnek, a także wodę, kredę oraz zioła. Poświęcenie produktów miało zwiększyć ich właściwości i chronić przed złem. Przed złem chroniły również pierwsze litery imion królów K+M+B (Kacper, Melchior, Baltazar) przybyłych z darami do narodzonego świętego dzieciątka, żeby złożyć mu pokłon, które kreślił na drzwiach, wcześniej poświęconą kredą, organista jeżdżący z księdzem po kolędzie.

  (kz)

   

  Kaliski Orszak Trzech Króli - 6 stycznia

  Kolejny już raz kolorowy, jasełkowy Orszak przejdzie ulicami Kalisza. W piątek, 6 stycznia w święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywanego świętem „Trzech Króli" uczestnicy przemarszu przejdą pod hasłem „Niech prowadzi nas gwiazda!".

  Ze względu na remont Głównego Rynku trasa Orszaku zostanie nieznacznie zmodyfikowana. Orszak rozpocznie się o godz. 11.15 mszą święta w katedrze pw. św. Mikołaja.

  Po mszy o godz. 12.00 zgromadzeni wyruszą w kierunku Kościoła pw. Świętej Rodziny na Rogatce. Po drodze miną m.in. Bazylikę św. Józefa, pomnik papieża Jana Pawła II i skierują się w stronę ulicy Śródmiejskiej.

  Podczas całego Orszaku śpiewane będą kolędy, a jego uczestnicy otrzymają pamiątkowe korony i śpiewniki. Nie zabraknie także atrakcji na trasie. Całość zwieńczy koncert kolęd w kościele św. Rodziny na Rogatce w wykonaniu zespołu ArtMuz pod kierownictwem Iwony Banasiak, który rozpocznie się o godz. 13.00.

  Organizatorami Orszaku są Fundacja Polska Jutra, Duszpasterstwo Akademickie „Na piętrze”, Stowarzyszenie Akcji Miłosierdzia im. ojca Stefana Dzierżka. Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski oraz biskup kaliski Damian Bryl. 

  (ren - źródło KPM)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.