SZACHY. Kącik Szachowy mistrza Sroczyńskiego - część 11

Dziś kolejna, 11. już odsłona Kącika Szachowego mistrza szachowego FIDE Macieja Sroczyńskiego.
Lekcja 11 - PRZESŁONA
Podstawą obrony w szachach jest komunikacja pomiędzy figurami, czyli położenie swoich bierek, tak aby broniły siebie wzajemnie.
Przesłona to takie umiejscowienie pionka lub figury na szachownicy, aby zdezorganizować obronę przeciwnika i spowodować, że jego bierki przestają widzieć siebie wzajemnie oraz ważne pola. Przesłonę zobaczymy w końcówkach szachowych, która ma pomóc dojść pionkowi do promocji. Znajdziemy również przykłady w grze środkowej, kiedy gracz przesłania obrońców króla i może dać tym samym mata.
Przykład 1 (białe zaczynają)
W pozycji początkowej białe nie mogą od razu pójść pionkiem do przodu (a7-a8) i dokonać promocji, ponieważ czarna wieżą zbiję na a8. Dlatego trzeba najpierw zastosować przesłonę ...
1.Gd6-b8 We8-e1 czarne grają z planem postawienia wieży na a1, ale to jest za wolne
2. a7-a8-H dopiero teraz białe zamieniają pionka w hetmana
Przykład 2 (białe zaczynają)
Piękny przykład przesłony został zastosowany w partii Miles - Pritchett (Londyn 1982).
Białe znalazły się w trudnym położeniu, właśnie czarne zbiły gońcem na c3. Grozi więc kolejne bicie gońćem na b2. Arcymistrz Miles nie może też przyjąć tego gońca (b:c3??), bowiem nastąpi H:a2 z matem. Miles znalazł genialną przesłonę Gg3-e5! Biały goniec nie tylko atakuje (pole g7), ale i broni swojego króla (pole b2), dodatkowo powoduje to, że czarne wieżę przestały się widzieć.
Co ciekawe, Pritchett od razu poddał partię po pięknej przesłonie Gg3-e5 zastosowanie przez Milesa. Prześledźmy warianty ...
I wariant
1.Gg3-e5 We2:e5 (lub We8:e5)
2.Hf7:g7#
II wariant
1.Gg3-e5 Gc3:e5
2.Hf7:e8 Kh8-h7
3.He8-g6 Kh7-g8
4.Wd7-d8 Ha4-e8
5.Wd8:e8#
III wariant
1.Gg3-e5 We8-g8
2.Ge5:c3 z figurą więcej i wygraną pozycją
Maciej SROCZYŃSKI
Komentarze
Najczęściej odwiedzane
