AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PSYCHOLOGIA. Nowy rok, NOWE JA - co warto wiedzieć?

  Piotr Grzelak - psycholog. Fot. wkaliszu.pl.

  - Panie Piotrze, piszę z prośbą o poradę. Nowy rok już się zaczął a ja od kilku lat zbieram się do wyznaczenia jakiś celów. Niestety, trudno mi się do tego zabrać i nie wiem, od czego zacząć. Może ma Pan jakieś wskazówki, które by w tym pomogły? - pisze pani Monika, czytelniczka portalu wkaliszu.pl.

  - Dzień dobry Pani Moniko, nowy rok to dla wielu z nas czas wprowadzania zmian w swoje życie. Jak to mówią: „coś się kończy, coś zaczyna” - tak właśnie jest z końcem i początkiem nowego roku.

  W tym okresie warto zadbać nie tylko o refleksje nad naszymi potrzebami, ale też o swoiste podsumowanie tego co wydarzyło się w minionym. Bowiem taka retrospekcja pozwoli pogodzić się z tym czego nam zabrakło, nastawić na nowe pragnienia i da siłę do ich realizacji. Podsumowanie pokaże również wszystkie rzeczy, które osiągnęliśmy, zrealizowaliśmy lub po prostu byliśmy aktywni, to da nam poczucie sprawczości nad naszym życiem. Często w życiu skupiamy się na rzeczach trudnych, chcemy jak najszybciej je rozwiązać, pomijając przez to te dobre, które są źródłem naszej siły - odpowiada psycholog Piotr Grzelak.

   

  Ale jak podsumować poprzedni rok? Przygotowałem kilka pytań, które mogą to ułatwić:

  1. Pomyśl o trzech słowach, które opiszą miniony rok…

  2. Jeśli powstałaby książka o twoim minionym roku, jaki miałaby tytuł?

  3. Wypisz wszystkie swoje sukcesy w minionym roku (wcale nie muszą być spektakularne - sukcesem również jest to, że np.: zadbałaś o odpoczynek, poświęciłaś czas bliskim itp. Każdy życiowy obszar ma swoje sukcesy).

  4. Co wymagało poprawy? Co poszło nie po Twojej myśli i dlaczego?

  (To pytanie jest bardzo ważne bowiem pozwala przyjrzeć się niespełnionym potrzebom i zastanowić się, czy nadal są aktualne).

  1. Jakie wydarzenie wspominasz najmilej?

  2. Które osoby były najlepszymi towarzyszami w minionym roku?

  3. Czego nauczył mnie miniony rok? (minimum trzy rzeczy)

  4. Czego mam unikać w następnym roku (minimum trzy rzeczy)

  Kiedy już podsumowaliśmy i wyciągnęliśmy refleksje z poprzedniego roku, przyszedł czas na pochylenie się nad obecnym. Na samym początku warto uświadomić sobie, że wyznaczenie i zapisanie pragnienia, potrzeby czy celu ma bardzo ważny aspekt psychologiczny. Wszystko to, co mamy w głowie może ulecieć, bo jest nietrwałe i płynne - przypomnij sobie, o jak wielu rzeczach zapominasz na co dzień. Natomiast kiedy przelejemy coś na papier, to nadajemy temu znaczenie symboliczne, trwalsze i nastawiamy siebie na pro aktywność. Dlatego tak bardzo polecam planery, kalendarze i notatniki, które umożliwiają przejrzyste zapisanie i trzymanie się danych postanowień. Na rynku jest bardzo duży wybór i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

   

  Jak świadomie wyznaczyć cele? Kilka wskazówek poniżej:

  Jeśli myślimy o wyznaczeniu jakiegoś celu i poważnie chcemy zabrać się do jego realizacji to warto, aby był on wyznaczony metodą np.: SMART. Jest to akronim, który dzieli cel na etapy, a każdy z nich ma określony standard.

  Wg metody SMART cel musi być:

  S – sprecyzowany (określony jak najbardziej konkretnie)

  M – mierzalny (żebyśmy mogli sprawdzać postępy)

  A – atrakcyjny (dający nam satysfakcje)

  R – realny (możliwy do spełnienia)

  T – terminowy (z określoną datą)

  Przykład:

  Od kwietnia do października będę trzy razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek) jeździć na rowerze co najmniej pół godziny, bo chce poprawić swoją kondycję fizyczną).

  *SMART jest bardzo ciekawym i użytecznym narzędziem, dlatego polecam poczytać o nim więcej, ja przedstawiłem to skrótowo.

  Warto wyznaczyć cele dla naszych najważniejszych obszarów w życiu, bowiem pozwoli to całościowo spojrzeć na to czego aktualnie potrzebujemy. Podam kilka przykładowych: RODZINA, FINANSE, KARIERA, RELACJE, ZDROWIE, ROZWÓJ OSOBISTY. Na koniec roku przy retrospekcji pomoże to również zobaczyć, którym obszarom poświęciliśmy najwięcej czasu i były dla nas najważniejsze.

   

  Na poniższe pytania warto odpowiedzieć:

  1. Moje słowo na nadchodzący rok

  2. W tym nowym roku radzę sobie aby...?

  3. W tym roku najwięcej energii będę czerpać z...?

  4. W nowym roku nie będę dłużej odkładać…?

  5. W nowym roku uwolnię się od? (trzy rzeczy)

  6. W nowym roku najbardziej chce osiągnąć (trzy rzeczy)

  7. W nowym roku będą mnie wspierać (trzy osoby)

  8. Wypisz 50 rzeczy, które chcesz zrobić w tym roku (mogą być najprostsze)

  Mam nadzieje, że moje wskazówki pomogą w tym trudnym, ale bardzo odkrywającym procesie. Zachęcam zarówno do pracy samodzielnej jak i do konsultacji psychologicznych czy coachingowych, żeby pod okiem specjalisty przyjrzeć się waszym celom i z jeszcze większą świadomością podejść do ich realizacji. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  Piotr GRZELAK

   

  Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji. 

  tel.: 600 512 214
  e-mail: psychologgrzelak@gmail.com
  Facebook: www.facebook.com/psychoedukator/

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.