AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SAMORZĄD. Kalisz dla Młodych – pierwsze mieszkania dla studentów i absolwentów kaliskich uczelni

DATA: 20 stycznia 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Zakończyła się pierwsza edycja programu „Kalisz dla Młodych”, w ramach którego młodzi studenci i absolwenci uczelni mogą wnioskować o przydział mieszkań z zasobu Miasta. 

  W pierwszej edycji programu do Urzędu Miasta za pośrednictwem uczelni wpłynęło 13 wniosków o przydział lokalu mieszkalnego.

  Po ich rozpatrzeniu przez komisję przydział mieszkania otrzymali: jeden absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu oraz jeden absolwent i czworo studentów Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Dziś podpisali umowy najmu w obecności prezydenta Krystiana Kinastowskiego, wiceprezydenta Mateusza Podsadnego, radnego Artura Kijewskiego, a także przedstawicieli Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu oraz Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza.

  – Dzisiaj podpisaliśmy sześć umów na najem lokali komunalnych z osobami, które zostały wyłonione w ramach aplikacji składanych w programie „Kalisz dla Młodych”. Wpisuje się to w nasze działania na rzecz rozwoju życia akademickiego, stwarzania dobrych warunków życia dla młodych ludzi. Dla nich to bardzo ważna sprawa – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. – Dla osób młodych wynajęcie lub zakup mieszkania na wolnym rynku i skorzystanie z kredytu są często niemożliwe. Oczywiście sprawdzaliśmy, czy te osoby będą w stanie opłacić czynsz. Spełnili te wymagania i są studentami bądź absolwentami kaliskich uczelni. W wyniku programu pozyskaliśmy również nowych mieszkańców Kalisza, ponieważ dwie osoby przeprowadziły się do naszego miasta z innych miejscowości.

  Jednym z pomysłodawców programu był Artur Kijewski, radny Rady Miasta Kalisza, przewodniczący Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej.

  – Możemy dziś sfinalizować pierwsze założenia projektu, którego inicjatorem był nasz klub. Podziwiam studentów i absolwentów, którzy wykazują takie samozaparcie, chcą tutaj realizować karierę zawodową, uczyć się, studiować. Życzę sobie, by w przyszłości było jak najwięcej tych lokali. Część z państwa będzie mieszkać na terenie śródmieścia, więc jest podmiotem tej najważniejszej rewitalizacji w naszym mieście, czyli społecznej. To właściwy kierunek – podkreślił radny Artur Kijewski.

  Przygotowanie mieszkań w ramach pilotażowego programu nadzorował wiceprezydent Mateusz Podsadny.
  – To kolejna bardzo dobra inicjatywa. To niezwykle budujące, kiedy idę z młodymi ludźmi, żeby pokazać im ich własne „M” i oni cieszą się, że będą mogli mieszkać w Kaliszu. Dodam, że wszystkie osoby otrzymały mieszkania zgodnie ze swoimi preferencjami – powiedział wiceprezydent Mateusz Podsadny.

  Następne lokale z miejskiego zasobu są już typowane do kolejnej edycji programu. Nabór będzie prowadzony jeszcze w tym roku.

  (RED)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.