AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PSYCHOLOGIA. Intymność w związku - jak ją budować i pielęgnować?

DATA: 14 lutego 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Fot. ilustracyjne.

  - Panie Piotrze mam wrażenie, że w mojej relacji z partnerką coś jest nie tak. Ostatnio pojawiają się między nami nieporozumienia i konflikty, a rozmowy stają się coraz trudniejsze. Chcę znaleźć sposób na to, by nasza relacja była trwała i satysfakcjonująca. Chciałbym nauczyć się dbać o swoją relację, ma Pan pomysł od czego zacząć? - pozdrawiam Michał.

  - Dzień dobry Panie Michale, Pana pytanie zainspirowało mnie aby, krótko przybliżyć jedną z najważniejszych teorii psychologii miłości. Myślę, że może ona rzucić bardzo cenną i ciekawą perspektywę, na to jak poruszać się w tym temacie - odopowiada psycholog Piotr Grzelak.

  Miłość jest jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Według teorii psychologicznej miłości Bogdana Wojciszke, miłość składa się z trzech elementów: namiętności, intymności i zaangażowania, a ich wzajemne relacje kształtują trwałe i satysfakcjonujące związki.

  Nie trzeba szukać daleko, aby znaleźć przykłady na potwierdzenie tej teorii. Zastanówmy się chociażby nad dwoma różnymi związkami romantycznymi dwojga osób - jeden skupiony jest na namiętności, a drugi na intymności. Para z pierwszego przykładu, ma ciągłe wzloty i upadki w swoim związku, zawsze na skraju rozstania, ale ich namiętność trzyma ich razem. W drugim przypadku, para cieszy się bliskością, czasem nawet zapominając o zaangażowaniu w związek. Jednak ich brak inicjatywy może prowadzić do stagnacji w związku i braku dalszych działań, co może skutkować powolnym zanikiem uczuć.

  Miłość to nie tylko uczucie, ale także działanie. Związek wymaga pracy i zaangażowania, aby pozostać trwałym i satysfakcjonującym dla obu stron. Podobnie jak w przypadku treningu, aby zbudować mięśnie, trzeba ćwiczyć je regularnie. W przypadku miłości, aby utrzymać ją w zdrowym stanie, trzeba poświęcać czas i uwagę swojemu partnerowi.
  Jednym z głównych wyzwań dla związków jest utrzymywanie równowagi między trzema elementami miłości: namiętnością, intymnością i zaangażowaniem. Jeśli namiętność dominuje nad innymi elementami, związek może stać się przygodą, a nie trwałym partnerstwem. W przypadku, gdy intymność jest silna, ale brakuje zaangażowania, związek może stać w martwym punkcie, bez perspektyw na przyszłość.

  Niektóre pary mogą także stawić czoła trudnościom, gdy miłość zaczyna się zmieniać w czasie. Na przykład, gdy pojawiają się dzieci, pary mogą skupić się bardziej na zaangażowaniu i dbaniu o rodzinę niż na namiętności i intymności. Innym razem, kiedy para jest razem przez długi czas, namiętność może stopniowo zanikać, co wymaga pracy nad intymnością i zaangażowaniem, aby związek pozostał satysfakcjonujący.

  Teoria miłości wskazuje również, że w związku powinno być miejsce na rozwój i zmiany. Każdy człowiek rozwija się przez całe życie, a jego potrzeby i cele ulegają zmianom wraz z upływem czasu. Z tego powodu związki także powinny ewoluować i dostosowywać się do tych zmian. Parom, które nie potrafią zmieniać się i rozwijać razem, może grozić stagnacja i poczucie niespełnienia.

  Ważne jest również, aby partnerzy byli ze sobą kompatybilni, czyli żeby mieli ze sobą coś wspólnego i odbierali na podobnych falach. Oczywiście, różnice między ludźmi są naturalne i często bardzo cenne, ale w przypadku związków ważne jest, aby dwoje ludzi dzieliło ze sobą podobne wartości i cele, aby byli w stanie współpracować, a nie walczyć ze sobą o każdy aspekt swojego życia.

  Jednym z wyzwań dla par jest również radzenie sobie z konfliktami. Każdy związek prędzej czy później doświadczy trudnych sytuacji, które mogą prowadzić do konfliktów. Ważne jest, aby partnerzy mieli umiejętność radzenia sobie z konfliktami w sposób zdrowy i konstruktywny, zamiast unikania ich lub próby narzucenia swojej woli. Umiejętność komunikacji i empatii może pomóc w pokonywaniu trudnych momentów i wzmocnić związek.

  Miłość to piękne uczucie, które zawsze warto pielęgnować i rozwijać. Warto aby było motywacją do pozytywnych zmian w naszym życiu, do dzielenia się szczęściem z innymi i do codziennego działania na rzecz wspólnego dobra.

  Piotr Grzelak

  psycholog | terapeuta | coach

  tel.: 600 512 214
  e-mail.: psychoedukator@gmail.com
  Facebook: www.facebook.com/psychoedukator/

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.