AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PSYCHOLOGIA. Wiosenne przebudzenie

  Fot. ilustracyjne.

  - Panie Piotrze, zima już się skończyła a ja obserwuję u siebie znaczy wzrost samopoczucia w ciągu dnia, natomiast trochę trudniej jest wieczorem… mój sen stał się nieregularny. Czy może mi pan coś doradzić? - pyta czytelnik naszego portalu pan Mateusz.

  - Dzień dobry Panie Mateuszu, rzeczywiście wiosna jest już za oknem, wszystko budzi się do życia nawet nasza psychika! Wiosenne przebudzenie to zjawisko, które dotyka każdego z nas w mniejszym czy większym stopniu. Wydaje się, że właśnie teraz - gdy dni są dłuższe, a słońce świeci jaśniej - odkrywamy w sobie nowe pokłady energii, które mogą pomóc nam lepiej funkcjonować na co dzień i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Jak zatem wykorzystać tę wiosenną energię dla dobra naszej psychiki? Postaram się na to pytanie panu odpowiedzieć - mówi psycholog Piotr Grzelak.

  Skąd się bierze wiosenne przebudzenie?

  Wiosenne przebudzenie to naturalny proces, który ma swoje korzenie w naszej biologii. Długotrwałe, ciemne i chłodne dni zimowe wpływają na nasze samopoczucie, a także na funkcjonowanie naszego organizmu. Przez całą zimę nasze ciało musi dostosować się do surowych warunków atmosferycznych, co prowadzi do spadku energii i motywacji.

  Wraz z nadejściem wiosny zmienia się to diametralnie. Dłuższe dni i większa ekspozycja na światło słoneczne sprawiają, że nasz organizm zaczyna wytwarzać więcej hormonów szczęścia, takich jak serotonina i endorfiny. W rezultacie poprawia się nasze samopoczucie, wzrasta energia oraz chęć do życia.

  Badania dowodzą, że wpływ światła słonecznego na nasze samopoczucie nie jest jedynie efektem naszych odczuć. Nasłonecznienie prowadzi do podwyższenia poziomu serotoniny i endorfin, co przekłada się korzystnie na wzrost energii i poprawę nastroju.

  Wiosenna motywacja

  Wyobraźmy sobie 35-letnią Martę, która przez całą zimę borykała się z brakiem motywacji do podejmowania działań i obniżonym samopoczuciem. Wraz z nadejściem wiosny, Marta zaczęła odczuwać przypływ energii, co przekładało się na jej codzienne funkcjonowanie. Zaczęła wcześniej wstawać, z większym zapałem wykonywać swoje obowiązki zawodowe, a nawet znalazła czas na realizację swoich zainteresowań.

  Jak zatem wykorzystać energię wiosennego przebudzenia?

  1. Wyznacz cele i planuj ich realizację - wiosna to doskonały czas na ustalenie swoich priorytetów i ustanowienie celów na najbliższe miesiące. Wyznaczając cele, pamiętaj o tym, aby były one realne, konkretne i możliwe do zmierzenia.

  2. Zadbaj o zdrowy styl życia - wiosna to idealny czas na wprowadzenie zdrowszych nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej oraz dbanie o odpowiednią ilość snu.

  Trudności ze snem

  Wraz z wiosennym przebudzeniem pojawia się jednak także jeden problem, który często dotyka wielu z nas - zaburzenia snu. W wyniku dłuższych dni i większego nasłonecznienia nasz organizm może mieć trudności z dostosowaniem się do nowego rytmu. Jak więc poradzić sobie z tym problemem?

  1. Ustal regularny rytm snu - stwórz stały harmonogram snu, kładąc się spać i wstając o tej samej porze każdego dnia. Dzięki temu po pewnym czasie nasz organizm przyzwyczai się do nowego rytmu, co pozwoli uniknąć problemów ze snem.

  2. Zadbaj o odpowiednie warunki snu - staraj się stworzyć w sypialni atmosferę sprzyjającą relaksacji. Odpowiednia temperatura, ciemność oraz wygodne łóżko to kluczowe elementy wpływające na jakość naszego snu.

  3. Unikaj stymulujących substancji przed snem - alkohol, kofeina czy nikotyna mogą utrudniać zasypianie, a także wpływać na jakość snu. Staraj się unikać ich przynajmniej na kilka godzin przed pójściem spać.

  4. Zastosuj techniki relaksacyjne - jeśli mimo zastosowania powyższych wskazówek nadal masz problemy ze snem, spróbuj zastosować techniki relaksacyjne, takie jak np. medytacja.

  5. głębokie oddychanie, które pomogą uspokoić umysł i przygotować ciało do snu.

  Wiosenne przebudzenie to naturalne zjawisko, które wpływa na naszą psychikę oraz funkcjonowanie organizmu. Wykorzystując pozytywną energię wiosny, możemy stawić czoła naszym codziennym wyzwaniom.

  Wprowadzenie zmian w codziennym funkcjonowaniu, takich jak wyznaczanie celów, dbanie o zdrowy styl życia czy stosowanie technik relaksacyjnych, pozwoli nam w pełni cieszyć się wiosennym przebudzeniem i uniknąć potencjalnych problemów związanych z tym okresem.

  Piotr Grzelak

  Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji. 

  tel.: 600 512 214
  e-mail: psychologgrzelak@gmail.com
  Facebookwww.facebook.com/psychoedukator/

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.