AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

63. KST. Dzień VIII: „Serca”. ,,Byk" i ,,To wiem na pewno"

DATA: 13 maja 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W spektaklu ,,To wiem na pewno" będzie można zobaczyć m.in. Agatę Kuleszę. Fot. materiały promocyjne 63 KST.
  W sobotę nastąpi zakończenie 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Wystawione zostaną dwa spektakle.

  1. ,,To wiem na pewno" - Teatr Ateneum im. Jaracza w Warszawie godz. 16:00 i 20:00 (dwa przedstawienia), czas trwania: 105 minut, Duża Scena.

  Aktorzy: Agata Kulesza, Przemysław Bluszcz, Paulina Gałązka, Waleria Gorobets, Paweł Gasztold-Wierzbicki, Jan Wieteska

  Dziwny tytuł… „To wiem na pewno”; ale czy rzeczywiście ktoś w tej sztuce coś wie na pewno? Pozory wskazują, że może tak być. Oto małżeństwo w średnim wieku, czwórka dorosłych dzieci. Prowadzą zwykłe życie, tylko młodsza córka nadal mieszka z rodzicami. Ale jak to bywa, coś powolutku zaczyna się rozłazić w szwach. Ktoś postanawia wyprowadzić się z własnej rodziny. Ktoś odkrywa, że nie mieści się w skórze swojej płci. Ktoś nie może znieść własnej bezradności po utracie pracy.

  Najsilniejszej w rodzinie osobie, matce, która zawsze wie lepiej, także nie udaje się ocalić rozpadającej się wspólnoty. Bo tak naprawdę nikt z nas, nawet najbardziej kochających, niczego nie wie na pewno. Takie życie, tacy jesteśmy. Andrew Bovell jest Australijczykiem, a wydaje się, jakby napisał sztukę także o nas, tu nad Wisłą.


  2. Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie KOPRODUCENCI: Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatr Łaźnia Nowa Instytut im. Jerzego Grotowskiego, godz. 18:00, czas trwania: 90 minut, Scena Kameralna.

  Aktor: Robert Talarczyk

  „Byk” to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści m.in „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”. Bohaterem monodramu jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.

  ,,Roboczku, pōdź sam yno do ōpy, dej licko. Robert, powiedz księdzu wierszyk. Taki zdolny, ale leniwy. Panie Robercie, mistrzu, zapraszamy! Panie Robercie, czy to pan jest na tych zdjęciach? Czy pan jest pod wpływem narkotyków? A teraz przed państwem Robert Mamok, skandalista i prowokator! Panie Robercie, może pan coś powie po śląsku…? Robert, musisz mówić o swoich emocjach. Nie możesz się bać swoich emocji, Robert. Tato, jesteś tam? Tato! Robert, skurwysynu, jak mogłeś mi to zrobić? Robert, myślisz, że oni nas widzieli razem? Taki stary, a taki głupi. Tak bardzo się na panu zawiedliśmy, panie Robercie".

  bilety.teatr.kalisz.pl/numerowane.html?id=2613

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.